Oprócz zabytków sztuki sakralnej dostępnej w licznych świątyniach i muzeach
diecezjalnych, przez cały rok, podczas wakacji instytucje kościelne
przygotowują dodatkową ofertę kulturalną. Także w tym roku nie zabraknie
interesujących koncertów, wystaw, festiwali.
Sandomierz
W tutejszym Muzeum Diecezjalnym na co dzień można zobaczyć obrazy, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, pamiątki patriotyczne z okresu Powstania Styczniowego, bardzo bogatą kolekcję dawnych polskich tkanin czy obrazy z tzw. kolekcji włoskiej. Do najcenniejszych eksponatów należą obraz Lukasa Cranacha Starszego (1472-1553) "Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Katarzyna". Przechowywane są tu także rękawiczki królowej Jadwigi czy fajka Mickiewicza.
Na wakacje Muzeum przygotowało specjalną ofertę, m.in. prezentację eksponatów egipskich czy kolekcję monet od czasów rzymskich do XIX w. ze zbiorów własnych. Trwa wystawa rzeźby Antoniego Rząsy (1919-1980). Główną tematyką eksponowanych prac jest motyw pasyjny, ukazujący cierpienie Chrystusa i Jego Matki.
Aż do 30 sierpnia, w każdą środę o godz. 18.30 odbywają się "Wieczory Organowe w Bazylice Katedralnej". Będzie to już 16 edycja tych koncertów, w których biorą udział wykonawcy z kraju i zagranicy.
b>Stalowa Wola
Kojarzona zwykle z hutą Stalowa Wola staje się latem zagłębiem muzyki organowej i kameralnej, którą wykonują artyści z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola - Rozwadów koncertują oni w przepięknym wnętrzu klasztornym o wyjątkowych walorach akustycznych. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 16. Artyści grają na włoskich, elektronicznych organach "Grand Opera", spełniających wszelkie wymogi koncertowe.
Koncerty odbywają się we wtorki do 5 września o godz. 19:00.
Tarnobrzeg
Międzynarodowe Koncerty Organowe są cykliczną imprezą odbywającą się od 1993 roku w trzech tarnobrzeskich kościołach: pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Barbary i oo. dominikanów. Podczas koncertów rozbrzmiewają utwory w wykonaniu najwybitniejszych organistów i kameralistów z kraju i ze świata.
Tarnów
Zabytkowe kościoły, cmentarze i muzea znalazły się na trasie specjalnych, niedzielnych spacerów po Tarnowie. Cykl imprez pod hasłem "Wędrówki tropami historii. Tarnów - ludzie, ulice, budowle" zorganizowało Tarnowskie Centrum Informacji. Coniedzielne darmowe spacery z przewodnikami będą się odbywać do 3 września.
Na trasie wędrówek znalazła się m.in. bazylika katedralna, Muzeum Diecezjalne, bogaty w zabytki cmentarz żydowski, ruiny synagogi, klasztor bernardynów i zabytkowe drewniane kościółki.
Warto wspomnieć, że Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest najstarszą tego typu placówką w Polsce (założono je w 1888 r.). Zgromadzona tu kolekcja średniowiecznej sztuki malarstwa tablicowego i rzeźby polichromowanej jest unikalna.
Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tak zwaną szkołę krakowsko-sądecką. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne od czasów średniowiecza, aż po XIX w.