Tańce dworskie w Krakowie

Dwór hiszpański będzie tematem przewodnim XIV Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie.

Imprezę zainauguruje w 28 lipca spektakl "Cracovia Danza dla Barbary Sparti" dedykowany zmarłej w czerwcu tancerce, nauczycielce, znawczyni dawnych tańców.

Przedstawienie zaprezentuje w Willi Decjusza Balet Dworski "Cracovia Danza" wraz z Marie Claire Le Corre - francuską specjalistką od tańca historycznego. "Barbara Sparti przez wiele lat współpracowała z Baletem Dworskim +Cracovia Danza+ oraz z Festiwalem Tańców Dworskich, podczas którego wielokrotnie prowadziła warsztaty. W poświęconym jej pamięci wieczorze, na prezentacji multimedialnej, przypomnimy sylwetkę wybitnej artystki, a tancerze zatańczą choreografie, których uczyli się pod jej kierunkiem" - poinformowało w sobotę PAP biuro Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", organizatora przedsięwzięcia.

Festiwal Tańców Dworskich odbywa się od 14 lat. Każda edycja ma inny temat przewodni. Rok temu motywem głównym był taniec dworski w XVIII wieku. Tym razem uczestnicy festiwalu poznają obyczaje dworu hiszpańskiego. Przewodnikami po tradycjach i tańcach z Półwyspu Iberyjskiego będą tacy cenieni artyści i pedagodzy jak m.in.: Ana Yepes oraz Carles Mas i Garcia.

"Niezwykle bogata i oryginalna kultura i sztuka Hiszpanii inspirowała przez wieki największych twórców. W dziedzinie tańca, muzyki i teatru motywy hiszpańskie należą do podstawowych elementów szerokiego repertuaru wielu artystów. W baletach XVII i XVIII wieku tańcem opowiada się historie Don Kichota i Don Juana. Na każdym dworze Europy prezentowane są tradycyjne tańce hiszpańskie: espagnoletty, airs espagnols, sarabandy, canarios, folies d'Espagne" - opisała Anna Bodzak, przedstawicielka organizatora.

Festiwalowe wydarzenia - pokazy, warsztaty tańców, wykłady, konferencje, wystawy tematyczne - odbywać się będą w renesansowej Willi Decjusza.

Finał festiwalu zaplanowany jest na pierwszy weekend sierpnia. Wtedy to odbędą się pokazy finałowe: na Zamku Królewskim na Wawelu, w Barbakanie - Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie oraz na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Organizatorami wydarzenia są: Balet Dworski "Cracovia Danza", Stowarzyszenie Willa Decjusza, Fundacja Ardente Sole.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »