Gen. dyw. Janusz Bojarski jako pierwszy Polak pokieruje od przyszłego roku akademią obrony NATO w Rzymie. W czwartek został wybrany na komendanta uczelni przez Komitet Wojskowy sojuszu - poinformował szef departamentu informacyjno-prasowego MON kmdr Janusz Walczak.
"Stanowisko jest jednym z najwyższych rangą w strukturach wojskowych NATO. Akademia należy do kluczowych ośrodków edukacyjnych i badawczych w strukturach Sojuszu" - powiedział Walczak.
Do głównych zadań uczelni (NATO Defence College) należy analiza środowiska bezpieczeństwa NATO i identyfikacja głównych kierunków transformacji wojskowej sojuszu. Słuchaczami akademii są także decydenci wojskowi z państw sojuszu i partnerskich.
Gen. Bojarski funkcję komendanta akademii obejmie w maju 2014 r. Zastąpi generała Arne Barda Dalhauga z Norwegii. Kadencja komendanta trwa trzy lata.
"Decyzja komitetu wojskowego potwierdza naszą rosnącą rolę w sojuszu. Stanowi uznanie wkładu Polski w istotne dla sojuszu procesy jego transformacji politycznej i wojskowej" - skomentował Walczak.
57-letni Bojarski od września 2010 r. jest polskim przedstawicielem wojskowym przy komitetach wojskowych NATO i UE. Zanim trafił na stanowisko w Brukseli od listopada 2007 r. kierował Departamentem Kadr MON. Od września 2004 r. był zastępcą szefa Wojskowych Służb Informacyjnych ds. informacyjnych i współpracy międzynarodowej, a w latach 2005-2006 przez kilka miesięcy czasowo pełnił obowiązki szefa WSI.
W 2000 r. został wyznaczony na attache wojskowego w Waszyngtonie, zaś w latach 1993-1997 był zastępcą attache w Paryżu. W międzyczasie kierował oddziałem kontaktów zagranicznych WSI i biurem ataszatów wojskowych MON. W latach 80. służył w jednostce Wojsk Obrony Powietrznej Kraju i pracował w naczelnej redakcji programów wojskowych Polskiego Radia. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, studiów podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej i Narodowym Uniwersytecie Obrony (National Defence University) w Waszyngtonie (ukończonych z wyróżnieniem), a także wielu zagranicznych kursów i szkoleń. Biegle mówi po angielsku i francusku.
NATO Defence College powstał w 1951 r. z inicjatywy gen. Dwighta Eisenhowera, pierwszego dowódcy sił NATO w Europie. Działa w Rzymie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.