Rozpoczął się I Synod Diecezji Toruńskiej

Pierwszy Synod Diecezji Toruńskiej rozpoczął się 23 czerwca. Zainaugurowała go Msza św. sprawowana przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, który zwołał Synod. W Eucharystii uczestniczył m.in. prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski.

W homilii bp Suski nawiązał do słów Ewangelii: "gdzie dwaj, albo trzej gromadzą się w imię Moje tam Ja jestem pośród nich". - Z tego fragmentu płynie przesłanie dla naszego synodu - podkreślił biskup. - Bóg jest z nami w swoim słowie, sakramentach, we wspólnocie Kościoła. Ale czy my jesteśmy z Nim? - zastanawiał się. Biskup toruński przypomniał, że podstawą dialogu synodalnego jest trwanie na modlitwie, bo ona jest warunkiem dobrych owoców. Po Mszy św. ks. prałat Andrzej Nowicki przybliżył zebranym czym jest synod, jakie są jego cele i zadania oraz rozdano materiały synodalne. W dekrecie zwołującym Synod, bp Suski przypomniał, że mija 15 lat od utworzenia diecezji toruńskiej przez Jana Pawła II. Synod ma na celu pełniejsze dostosowanie działalności duszpasterskiej do wymogów nowej ewangelizacji oraz ustanowienie kościelnego prawa partykularnego według norm Kodeksu Prawa Kanonicznego, zaleceń Stolicy Apostolskiej i postanowień II Polskiego Synodu Plenarnego. Przygotowania do Synodu trwały od 1995 roku. Powołane w tym czasie komisje przygotowawcze, złożone z duchownych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, gromadziły i przygotowywały materiał na użytek Synodu, zgłaszając także oczekiwania i propozycje reprezentowanych przez siebie środowisk diecezjalnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »