Metropolita warszawski i krakowski z troską o Ojczyźnie

Tradycyjna procesja "zaśnięcia Maryi" przeszła w godzinach popołudniowych w piątek kalwaryjskimi Dróżkami z Domku do kościoła Grobku Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Procesję, w której szło 95 asyst, 47 orkiestr i kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, poprzedziły Nieszpory Maryjne. Nabożeństwo celebrowało czterech hierarchów: abp Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski oraz bp Henryk Teofil Howaniec z Ałma Aty. Witając przybyłych kard. Dziwisz ze szczególną wdzięcznością pozdrowił Metropolitę Warszawskiego, dobrze znanego w Kościele Krakowskim abpa Kazimierza Nycza. - Drogi Księże Arcybiskupie - mówił Kardynał - nie jest dziełem przypadku, że swoją posługę w Warszawie rozpoczynasz także od pielgrzymki do Kalwarii. Przecież to Twoje ziemie. Przez lata pielgrzymowałeś do tego sanktuarium. Za Ojcem Świętym Janem Pawłem II, można powiedzieć, że i Ciebie powołał Bóg z tych wzgórz, z tych kalwaryjskich Dróżek, do pasterskiej posługi w stolicy Polski... Chrystus zawierzył Ci bardzo ważną cząstkę swojego Kościoła, a także współodpowiedzialność za wielkie sprawy Ojczyzny. Będziemy tutaj na Kalwarii w szczególny sposób pamiętać o Tobie, ogarniając Cię naszą modlitwą. Odnosząc się do słów powitania Metropolita Warszawski powiedział: Dziękuję Bożej Opatrzności, że mogę dzisiaj być na Dróżkach kalwaryjskich i uczestniczyć w procesji Zaśnięcia. Wiele razy w tej procesji uczestniczyłem, jako dziecko, młody człowiek, kleryk krakowskiego seminarium, a potem jako ksiądz i biskup. Wiele razy dane mi było głosić tu Słowo Boże. Nigdy jednak nie myślałem, że przyjdzie mi do Kalwarii pielgrzymować z Warszawy. Obaj hierarchowie w swoich przemówieniach wyrazili troskę o teraźniejszość i przyszłość Polski. Kardynał Dziwisz mówił: W tych dniach módlmy się również za naszą Ojczyznę, która przeżywa trudne chwile. Ludzie odpowiedzialni za jej dobro potrzebują także głębokiego nawrócenia, pojednania i przebaczenia. Tylko zgoda buduje. Społeczeństwo, które zawierzyło teraźniejszość i przyszłość Polski wybranym przez siebie reprezentantom, ma prawo i obowiązek domagania się sprawiedliwych i odpowiedzialnych rządów... Mówimy to z troską o przyszłość naszej Ojczyzny. Społeczeństwo czuje się zmęczone brakiem stabilizacji, a także brakiem szacunku dla drugiego człowieka. Inne problemy, o których chciałoby się mówić, składamy w macierzyńskim sercu Maryi. Wszystko to przynosimy na Kalwarię, ponieważ razem z ojcem Świętym Janem Pawłem II jesteśmy przekonani, że tu na kalwaryjskich Dróżkach, w krzyżu Chrystusa, u boku Jego Matki, należy szukać rozwiązania trudnych spraw naszej Ojczyzny, naszych rodzin i naszych osobistych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »