USA: Chiny łamią wolność religijną

Władze Chińskiej Republiki Ludowej łamią prawa człowieka, usiłując coraz ściślej kontrolować istniejące w tym kraju wspólnoty religijne - stwierdza amerykańska Komisja do spraw Monitorowania Wolności Religijnej na Świecie.

Ta utworzona przed dziewięciu laty instytucja, przygotowująca opinie dla organów wykonawczych Stanów Zjednoczonych, opublikowała komunikat w związku z wejściem w życie 1 września nowych uregulowań dla Tybetu. Przewidują one konieczność uzyskania aprobaty władz dla każdego lamy, cieszącego się autorytetem wśród wiernych. Zaznaczono, że działania te są sprzeczne z oenzetowską „Deklaracją w sprawie eliminowania wszelkich form nietolerancji i dyskryminacji opartych na religiach i przekonaniach”, która domaga się zapewnienia wspólnotom wyznaniowym możliwości swobodnego wyboru swych zwierzchników. Amerykańska Komisja obawia się, że nowe chińskie regulacje będą też miały wpływ na sytuację Kościoła katolickiego. Ustawodawstwo, na które powołują się władze w Pekinie zawiera zapisy, w których jest mowa o wyłącznym prawie rządu chińskiego do mianowania biskupów. „Stanowisko takie jest sprzeczne ze zobowiązaniami międzynarodowymi Chińskiej Republiki Ludowej, oddalając możliwość zbliżenia Kościoła oficjalnego i niezarejestrowanego. Na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi władze w Pekinie zwiększają presję i kontrolę nastawionych pokojowo wspólnot religijnych. Stosowane przez nie środki są sprzeczne z zasadami prawa międzynarodowego i szkodzą międzynarodowemu prestiżowi Chin” – stwierdza amerykańska Komisja do spraw Monitorowania Wolności Religijnej na Świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  wiecej »