Ksiądz leczony z pedofilii

Ksiądz Peter K. był już wcześniej karany za pedofilię. Choć Kościół o tym wiedział, powierzył mu kolejną parafię, gdzie znów molestował dzieci - doniosła Rzeczpospolita.

W ubiegły czwartek policja zatrzymała 39-letniego księdza Petera K. pod zarzutem pedofilii. Między 2003 a 2006 rokiem miał wielokrotnie molestować ministrantów. Śledztwo wykazało, że popularny duszpasterz w przeszłości był już karany za pedofilię. W 2000 roku sąd skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu za molestowanie dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Wtedy prowadził parafię w bawarskim miasteczku Viechtach. Po odbyciu krótkiej terapii, która zdaniem biskupa Ratyzbony Gerharda Ludwiga Müllera "całkowicie wyleczyła go z pedofilskich skłonności", władze Kościoła powierzyły mu parafię w miasteczku Riekhofen, nie informując mieszkańców o przeszłości księdza. On zaś znów zaczął molestować dzieci. Parafianie są w szoku. Wielu czuje się oszukanych. - Archidiecezja nie miała prawa przysyłać nam skazanego pedofila. Okłamali nas! - powiedział gazecie Süddeutsche Zeitung burmistrz Armin Gerl. Organizacje broniące praw dzieci żądają, by biskup wziął na siebie odpowiedzialność za to, co się stało. -Müller ponosi pełną odpowiedzialność za krzywdę, która została wyrządzona dzieciom. Powinien zostać ukarany - mówi Rz przewodniczący Inicjatywy przeciwko Przemocy Wobec Dzieci i Młodzieży Johannes Heibel. Jego zdaniem ofiary powinny wystąpić do sądu przeciwko władzom Kościoła. Wtedy archidiecezja może być zmuszona do poniesienia części kosztów terapii ofiar i wypłacenia im odszkodowania. Prokuratura zamierza postawić księdzu także inne zarzuty. Kapłan miał dawać dzieciom alkohol i marihuanę. Molestował je dopiero, kiedy były pod wpływem narkotyków. Archidiecezja broni się, tłumacząc, że po terapii Peter K. stał się "innym człowiekiem". - Każdy zasługuje na drugą szansę. Na tym polega chrześcijaństwo - uważa biskup Müller. Niemiecki Kościół zabrania księżom karanym za pedofilię pracy w parafiach, ale biskup Müller nie pierwszy raz ominął ten zakaz. W 2002 roku 42-letni ksiądz Wolf-Dieter Weiss, skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za pedofilię, dostał zgodę na pracę w parafiach. Dopiero po kilku latach został przeniesiony do kościelnych archiwów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  27°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »