Metropolia Katowicka wyruszy na pielgrzymkę do Rzymu

W tym roku obchodzimy 750-lecie śmieci św. Jacka. Dlatego chcemy się spotkać w Rzymie, gdzie przez trzy dni od 15 do 17 października będziemy dziękować Panu Bogu za dar Patrona Metropolii Górnośląskiej - napisał w liście zapraszającym na pielgrzymkę metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń.

Wierni z diecezji katowickiej, gliwickiej i opolskiej 15 października spotkają się w Stolicy Piotrowej, by dziękować za św. Jacka. Obecni mają być Grażyna Torbicka, Piotr Adamczyk i Piotr Kraśko. Swoją obecność zapowiedział Sekretarz Stolicy Apostolskiej ks. kardynał Tarcisio Bertone. Organizatorzy pielgrzymki oczekują na oficjalne potwierdzenie przybycia Ojca Świętego Benedykta XVI. ‑ Dodatkową okazją do dziękczynienia będzie kolejna rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Sługi Bożego Jana Pawła II. Data 16 października u wszystkich Polaków wywołuje szczególne wspomnienia. Zachęcam nie tylko do wspólnego pielgrzymowania, ale nade wszystko do modlitwy. Niech wstawiennictwo świętych wspiera wszystkie Wasze poczynania – dodaje abp Damian Zimoń. To pierwsza taka pielgrzymka, nie tylko w historii archidiecezji katowickiej. – To ewenement w skali kraju, by z powodu rocznicy śmierci swojego patrona metropolia odbyła dziękczynną pielgrzymkę do Rzymu – twierdzi ks. Krystian Kukowka, dyrektor wydawnictwa Księgarnia św. Jacka i szef komitetu organizacyjnego pielgrzymki. Obchody 750. rocznicy śmierci Jacka Odrowąża zbiegają się z dniem, w którym wspominamy wybór Jana Pawła II na papieża. 16 października podziękujemy więc za dar dwóch wielkich Polaków. Święty Jacek drogę z Rzymu do Polski przebył pieszo. Mijając trzynastowieczne miasta i wsie, zarażał Dobrą Nowiną, wzbudzał żar wiary w mieszkańcach. Za miesiąc wierni z katowickiej archidiecezji powędrują do Rzymu wraz ze swoimi biskupami, z biskupami pochodzącymi ze Śląska oraz z przedstawicielami Episkopatu Polski. Zaproszono wielu znakomitych ludzi świata nauki i kultury. Będą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Bazylika św. Sabiny na Awentynie jest miejscem, w którym Jacek z rąk św. Dominika przyjął habit. W poniedziałek 15 października właśnie tam odbędzie się na dziękczynna Eucharystia, do której muzyczną oprawę przygotuje zespół „Śląsk”. We wtorek będzie sesja naukowa, na którą również może przyjść każdy. Prelegenci z Włoch, Polski, Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy oraz Dani opowiedzą o śladach, które św. Jacek pozostawił w ich kraju. Wieczorem, tego samego dnia w auli Pawła VI rozpocznie się uroczysty koncert. Papież ma otrzymać tego wieczoru drewnianą figurę św. Jacka. Ostatniego dnia pielgrzymki, 17 października, wierni trzech śląskich diecezji będą uczestniczyli w audiencji generalnej z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra. – Już dziś zachęcamy parafie, by organizowały wyjazd. Liczymy też na indywidualnych pielgrzymów, z którymi spotkamy się na miejscu – mówi ks. Krystian Kukowka. – Podczas pobytu w Rzymie chcemy pokazać tamtejszym mieszkańcom wielkość Śląska. Istnieje wiele sposobów promowania naszego regionu – dodaje. Szczegółowe informacje o pielgrzymce znajdują się na stronie internetowej www.ksj.pl/rzym

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »