Franciszek: Śmiało, odwagi!

O sposobach uobecnienia się Jezusa w życiu chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas Mszy św. sprawowanej w Domu Świętej Marty.

Zaznaczył, że dzieje się to zawsze za pomocą obietnicy dającej pociechę, żądania wielkoduszności i powierzenia misji, jaką wypełnić ma chrześcijanin.

Papież przypomniał słowa św. Augustyna: "Boję się, że gdy Chrystus będzie przechodził obok mnie i ja Go nie zauważę" - zachęcając do bacznego wsłuchiwania się w głos Jezusa.

Papież Franciszek nawiązał do przedstawionej w dzisiejszej Ewangelii (Łk 5,1-11) scenie cudownego połowu ryb, kiedy Jezus ukazuje się Piotrowi, Jakubowi i Janowi. Przede wszystkim dodaje pewności wstrząśniętemu tym znakiem Piotrowi, obiecując że uczyni go "rybakiem ludzi". Następnie zachęcił go do pozostawienia wszystkiego, pójścia za Nim i wreszcie powierzył mu misję. Ojciec Święty zauważył, że w przypadku apostołów "Pan wszedł w ich życie poprzez cud". Dodał, że w naszym wypadku nie zawsze się tak dzieje, chociaż Chrystus pozwala usłyszeć swój głos.

"Zawsze, kiedy Pan przychodzi w nasze życie, w nasze serca, mówi tobie słowo, a jednocześnie obietnicę: «Śmiało ... odwagi, nie bój się, bo jesteś to w stanie uczynić!». Jest to wezwanie do misji, zachęta, aby Go naśladować. A kiedy słyszymy to zaproszenie do misji, dostrzegamy, że w naszym życiu coś jest nie tak, coś musimy poprawić i wielkodusznie się na to godzimy. Albo też jest coś w naszym życiu dobrego, ale Pan każe nam to porzucić, aby pójść za nim bardziej, tak jak się to przydarzyło w tym wypadku: zostawili wszystko, mówi Ewangelia. "I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko: łodzie, sieci, wszystko i poszli za Nim" - zaznaczył papież.

Jednocześnie Ojciec Święty zapewnił, że Pan Jezus nie żąda, od tego, który postanowił pójść za Nim, żeby zostawił wszystko dla niejasnego celu. Przeciwnie cel jest natychmiast określony i jest to cel dynamiczny:

"Jezus nigdy nie mówi: «Pójdź za Mną !», nie wskazując misji. Nie! - przeciwnie «Pójdź za mną, a ci to uczynię». «Pójdź za mną z tego powodu». «Jeśli chcesz być doskonały, zostaw wszystko i idź za mną, aby być doskonałym». Zawsze misja. Idziemy drogą Jezusa, aby coś uczynić. Pójście drogą Jezusa nie jest widowiskiem. Idziemy za Nim, aby coś uczynić: jest to misja" - podkreślił Ojciec Święty.

Papież Franciszek zaznaczył, że obietnica, żądanie i misja dotyczą nie tylko życia czynnego, ale także życia modlitwy. Tymczasem modlitwa bez słowa Jezusa, bez zaufania, bez obietnicy nie jest dobrą modlitwą. Po drugie, dobrze jest poprosić Chrystusa, abyśmy byli gotowymi, żeby coś zostawić. Bowiem w każdej modlitwie Jezus daje nam natchnienie, aby czegoś dokonać.

"Słuchanie Pana, Jego słowa pocieszenia i obietnicy to prawdziwa modlitwa chrześcijańska. Prawdziwą modlitwą chrześcijańską jest też pozbycie się czegoś, co nam przeszkadza, by natychmiast za Nim iść i podjąć misję. Nie oznacza to, że nie będzie później pokus. Będzie ich wiele! Ale spójrzcie, Piotr ciężko zgrzeszył, zapierając się Jezusa, ale Pan mu później przebaczył. Jakub i Jan zgrzeszyli karierowiczostwem, chcąc awansować, ale Pan im wybaczył" - przypomniał papież Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
16°C Poniedziałek
dzień
wiecej »