Indie: Kościół walczy z korupcją

„Walka z korupcją wymaga przebudzenia religijnego, moralnego i kulturowego społeczeństwa" - stwierdził abp Thomas Menamparampil. Ordynariusz diecezji Guwahati wystosował list pasterski, w którym wezwał do prawości w życiu publicznym.

Wcześniej (10-13 września) przewodniczył on dorocznej sesji duszpasterskiej Kościoła w północno-wschodnich Indiach. Region ten obejmuje osiem stanów. W trzech z nich dominują chrześcijanie. Zdaniem hierarchy powinni oni dostrzec swoją odpowiedzialność za zjawisko korupcji, która opóźnia rozwój gospodarczy i społeczny. Kościół nie chce wzniecać kampanii wzajemnych oskarżeń, a pragnie jedynie zachęcić do podjęcia wspólnych działań zmierzających do położenia jej kresu. Abp Menamparampil jest przekonany, że walka z tym zjawiskiem wymaga zaangażowania nie tylko urzędników, polityków czy przedsiębiorców, ale całego społeczeństwa. Obywatele, stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe powinny upominać się o prawo do informacji. Wielką rolę odgrywają media, chociaż jak wykazują badania, w Indiach poświęcają one problemowi korupcji jedynie 3% swego przekazu. Mimo, iż dużo rozgłosu towarzyszy wiadomościom o poszczególnych skorumpowanych osobach czy instytucjach, to brakuje dalszego, dogłębnego zainteresowania sprawą. Metropolita Guwahati przeciwstawia się propozycjom wprowadzenia drakońskich kar. Podkreśla, że chociaż w Chinach powieszono setki osób za korupcję nie udało się tam rozwiązać tego bolesnego problemu. Zgadza się natomiast co do konieczności bardziej aktywnego działania powołanych do tego organów państwa. Etyka musi stanowić część systemu edukacyjnego, aby dzieci i młodzież tworzyły klimat społeczny, w którym nie ma zgody na korupcję – twierdzi abp Menamparampil. Podczas niedawnego spotkania Kościół w północno-wschodnich Indiach postanowił włączyć do programu działania swych instytucji wychowanie etyczne. W jego ramach zostaną zainicjowane programy formacyjne i szkolenie liderów. Będą też organizowane specjalne rekolekcje.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  13°C Niedziela
  noc
  wiecej »