Księża z dala od wyborczej agitacji

Nie chcemy promować żadnej partii. Odżegnujemy się od tego teraz, jak i zazwyczaj - zadeklarował wczoraj abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas prezentacji przedwyborczego listu biskupów - relacjonuje Rzeczpospolita.

W dokumencie, który zostanie odczytany w kościołach tydzień przed wyborami, biskupi przypominają, że księża "nie powinni się angażować w kampanii wyborczej po żadnej konkretnej stronie. Ta sama zasada odnosi się także do mediów katolickich". Episkopat zachęca do udziału w głosowaniu. Jak stwierdził sekretarz generalny episkopatu bp Stanisław Budzik, świadome niewzięcie udziału w wyborach jest grzechem zaniechania. Biskupi wskazują, na kogo winni głosować katolicy. Po pierwsze, powinni oddawać głos na osoby, których poglądy i postawy "przynajmniej nie sprzeciwiają się wierze katolickiej, katolickim wartościom i zasadom moralnym". Do tych wartości, niepodlegającym kompromisom, należą: szacunek i obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety, prawo rodziców do wychowania dzieci oraz promocja dobra wspólnego. Po drugie, podkreślają biskupi, katolicy winni brać pod uwagę m.in. prawość moralną kandydatów, ich kompetencje, doświadczenie w działalności publicznej, zwracać uwagę na to, czy kandydaci mają wyrazistą tożsamość, szanują drugiego człowieka, są gotowi do dialogu i traktują władzę jako służbę. Wszyscy biskupi na czas kampanii zaapelowali o kulturę jej prowadzenia i wyzbycie się agresji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  wiecej »