Wspierał pedofilów, teraz przeprasza

Lider niemieckich Zielonych Juergen Trittin przyznał w poniedziałek, że w 1981 roku kandydując na radnego w Getyndze odpowiadał za program Alternatywnej Listy Zielonych Inicjatyw (AGIL) postulujący zniesienie kar za stosunki seksualne osób dorosłych z dziećmi.

Trittin powiedział dziennikowi "Tageszeitung" (TAZ), że AGIL znajdowała się w latach 80. pod wpływem grup interesów, które chciały zalegalizować wykorzystywanie seksualne dzieci. W tym przypadku Alternatywna Lista przejęła w całości postulaty Akcji Homoseksualnej Getynga - wyjaśnił polityk Zielonych.

"AGIL nie przeciwstawiła się w zdecydowany sposób tym szkodliwym postulatom. Ja też jestem za to odpowiedzialny. To mój błąd, którego żałuję" - powiedział Trittin, który w wyborach do Bundestagu 22 września jest wraz z koleżanką partyjną Katrin Goering-Eckardt "jedynką" na liście kandydatów.

Kierownictwo Zielonych zleciło niezależnym politologom Franzowi Walterowi i Stephanowi Klecha z Instytutu Badań nad Demokracją w Getyndze prześwietlenie dziejów partii pod kątem występowania tendencji pedofilskich. Zarzuty wobec czołowej postaci Zielonych, obecnie eurodeputowanego Daniela Cohn-Bendita, i innych polityków tej partii pojawiają się w mediach od kilku miesięcy.

Właśnie Walter ujawnił na łamach "TAZ", że Trittin odpowiedzialny był za zredagowanie kontrowersyjnego programu AGIL z 1981 roku. Obecny lider Zielonych był wówczas studentem i kandydatem do rady miasta Getyngi.

Szef Zielonych Cem Oezdemir powiedział, że jego partia dąży do całkowitego wyjaśnienie zarzutów. "Chcieliśmy, by zajął się tym ktoś całkowicie niezależny" - podkreślił polityk zwracając uwagę, że rewelacje o przeszłości Trittina pojawiają się na krótko przed wyborami parlamentarnymi. "Walter nie zwraca uwagi na wybory; to dobrze" - powiedział Oezdemir.

W wyborach do Bundestagu w najbliższą niedzielę Zieloni zabiegają wspólnie z SPD o odsunięcie od władzy Angeli Merkel i utworzenie koalicyjnego rządu. Sondaże nie dają im jednak większych szans na sukces. Koalicja rządowa CDU/CSU-FDP może liczyć na 46 proc. głosów, a SPD i Zieloni tylko na 36 proc. W przypadku udziału Zielonych w rządzie Trittin byłby kandydatem na stanowisko ministra finansów.

Z analizy partyjnych dokumentów wynika, że w swoim pierwszym programie z 1980 roku Zieloni opowiadali się za legalizacją stosunków seksualnych między dziećmi a ich opiekunami i innymi dorosłymi. Partia domagała się usunięcia z kodeksu karnego przepisów zakazujących takich kontaktów. Paragrafy 174 i 176 kodeksu karnego zakazują seksu z dziećmi poniżej 14. roku życia. W przypadku osób sprawujących opiekę nad nieletnimi granica wieku wynosi 16 lat. Zwolennicy zmian w kodeksie chcieli utrzymać kary tylko w przypadku stosowania przemocy. Zdaniem naukowców, zwolennicy skrajnej liberalizacji przepisów dotyczących seksu z dziećmi tracą wpływy w partii dopiero po roku 1985.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
14°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
16°C Wtorek
dzień
17°C Wtorek
wieczór
wiecej »