W serbskim Niszu młodzi obchodzili 1700 rocznicę Edyktu Mediolańskiego
„1700-lecie edyktu mediolańskiego wskazuje nam wszystkim, że wolność religijna jest gwarancją pokoju i nowej cywilizacji w każdym pluralistycznym społeczeństwie”. Przypomniał o tym kard. Angelo Scola, specjalny papieski wysłannik na obchody rocznicy tego ważnego wydarzenia, zakończone dziś w serbskim mieście Nisz, miejscu urodzenia cesarza Konstantyna. To właśnie ten władca wydał przed 17 wiekami edykt przyznający wolność wyznania chrześcijanom w Cesarstwie Rzymskim. Uroczystości zorganizowała Międzynarodowa Konferencja Episkopatu śś. Cyryla i Metodego, obejmująca niektóre kraje byłej Jugosławii.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki młodzieży z różnych krajów południowej Europy, urządzonej z tej okazji przez archidiecezję belgradzką, była Msza, której na stadionie w Niszu przewodniczył arcybiskup Mediolanu. „Wolność to niezbędny warunek dojrzewania osoby. Nie jest jednak prawdziwa, jeżeli nie służy budowaniu ludzkiej wspólnoty stale starającej się dobrze postępować – powiedział w homilii kard. Scola. – Nie dajmy się zwieść «syrenom» wolności rozumianej indywidualistycznie, która niestety jest na Zachodzie bardzo rozpowszechniona” – dodał papieski wysłannik. Podkreślił też potrzebę pojednania, głęboko odczuwaną na naznaczonych konfliktami Bałkanach.
Papieski wysłannik na obchody rocznicy edyktu mediolańskiego spotkał się w Serbii nie tylko z katolikami, ale też z chrześcijanami innych Kościołów oraz z wyznawcami islamu i judaizmu. Wczoraj został przyjęty w Belgradzie przez prezydenta tego kraju Tomislav Nikolicia i przez patriarchę serbskiego Ireneusza.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.