Bośnia i Hercegowina się rozpadnie?

Prezydent RS: kto chce stabilności na Bałkanach, ten poprze pokojowy rozpad Bośni i Hercegowiny

Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej - zamieszkiwanej w większości przez Serbów części autonomicznej Bośni i Hercegowiny - powiedział w piątek, że każdy, kto chce stabilności na Bałkanach, musi wspierać proces pokojowego rozpadu Bośni i Hercegowiny - przekazała telewizja RTRS.

"Zwolennicy długoterminowej destabilizacji regionu popierają niemożliwy eksperyment zwany Bośnią i Hercegowiną" - powiedział Dodik, obecny prezydent RS i wcześniejszy członek trzyosobowego Prezydium BiH.

Dodik wielokrotnie groził już ogłoszeniem przez region secesji. Polityk jest obecnie objęty sankcjami USA i Wielkiej Brytanii m.in. ze względu na groźby naruszenia umowy pokojowej z Dayton, określającej państwowość BiH.

Prezydent RS ocenił, że za najnowszy wzrost niepokojów w BiH odpowiada przygotowywana rezolucja ws. Srebrenicy, która ma trafić pod głosowanie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Dokument ma m.in. ustanowić 11 lipca Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ludobójstwie.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ostrzegł, że przegłosowanie rezolucji może w przyszłości doprowadzić do roszczeń o reparacje wojenne względem Belgradu i usunięcia Republiki Serbskiej - części BiH uznanej porozumieniem pokojowym w Dayton. W skład Republiki Serbskiej weszły m.in. tereny, na których dokonano ludobójstwa i czystek etnicznych.

Dodik - podważając wyroki międzynarodowych trybunałów - stwierdził, że w okolicach Srebrenicy nie doszło do ludobójstwa, a rezolucja - której współautorem są Niemcy - ma posłużyć "zmyciu win tego państwa".

Do sprawy rezolucji odniósł się też w piątek były szef wywiadu Serbii Aleksandar Vulin. "Szanse na to, że nie zostanie ona przegłosowana, są niemal zerowe" - uznał. "Wkraczamy w piekielne czasy, w których jedność jest potrzebna za wszelką cenę. Polityka Zachodu jest taka, że Serbów należy zniszczyć" - powiedział Vulin na antenie telewizji Pink.

Jakub Bawołek

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Środa
rano
19°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
wiecej »