Zwrócili dzieci rodzinie homeschoolersów

Petra i Dirk Wunderlichowie odzyskali czworo swych dzieci trzy tygodnie po tym, jak niemiecka policja odebrała im je podczas brutalnego rajdu na ich dom. Jedynym powodem odebrania dzieci było to, że rodzice postanowili skorzystać z prawa do wychowania własnych dzieci i uczyć je w domu.

Od czasów Bismarka w Niemczech istnieje obowiązek szkolny i to w takim kształcie, który powoduje, że nauczanie domowe (homeschooling) jest nielegalne. Państwo, które mieni się być demokratycznym, najwyraźniej uważa, że dzieci należą do niego bardziej niż do mamy i taty.

Petra i Dirk o tym wiedzieli, próbowali osiedlić się w innym państwie – takim, które szanuje prawa rodziców. Niestety, Dirkowi nie udało się tam znaleźć pracy i rodzina wróciła w okolice Darmstadt. Tam najechała ich grupa 20 uzbrojonych funkcjonariuszy i pracowników socjalnych. Mieli sądowy nakaz odebrania dzieci, nawet z użyciem siły wobec nich. Użyli jej wobec najstarszej, 14-letniej córki o imieniu Machsejah. Dirkowi kazali siedzieć na krześle, a przy najmniejszym ruchu chwytali go jak terrorystę. Mieli też taran - na wypadek, gdyby rodzina zabarykadowała się w domu.

Gdy Petra próbowała przytulić i ucałować córkę na pożegnanie, jeden z agentów specjalnych odepchnął ją łokciem, mówiąc: „Na to już za późno”. Na rozpatrzenie sprawy przywrócenia Wunderlichom opieki nad dziećmi kazano im czekać, „aż sędzia wróci z urlopu”. Trwało to 3 tygodnie.

Złamani rodzice obiecali przed sądem, że ich dzieci będą chodziły do szkoły. Dopóki tak będzie, dzieci nie będą im odebrane.

Tymczasem zwłaszcza w USA, gdzie homeschooling jest dość popularny, prowadzona jest kampania społeczna na rzecz legalizacji nauczania domowego. Obrońcy praw rodziny uważają, że międzynarodowy nacisk na władze niemieckie to jedyny sposób na wymuszenie na nich honorowania praw rodziców.

Kontekstem tej sprawy są słuszne obawy wielu rodzin, że ich dzieci nie będą w szkołach edukowane zgodnie z przekonaniami religijnymi i moralnymi rodziców. Zwłaszcza, jeśli są to przekonania chrześcijańskie.

«« | « | 1 | » | »»
 • x
  23.09.2013 21:54
  Nie od czasów Bismarcka (nie był podwójnym smarkiem!), a od 1919 roku ("demokratycznej" Republiki Weimarskiej);
  W USA - we wszystkich 51 stanach legalnie - uczy się z górą 2 mln. homeschoolers. To nie jest zaledwie "dość popularne" rozwiązanie i nie tylko dla "chrześcijan";
  Kim jest owo "państwo", co to "chce kontrolować" (pewnie z moralnego musu) takich dziwaków i alkoholików?! A kto skontroluje to "państwo" - nie tylko co do tego, co się u "niego" samego w domu dzieje z "jego" dziećmi w godzinach "po szkole", ale przede wszystkim, czy w swoich działaniach to "państwo", postępuje zawsze zgodnie z "prawem"?! A kto będzie kontrolował kontrolerów biurokratów i żandarmów? A kto będzie ...???
 • MacBlacker
  24.09.2013 08:28
  narodowosocjalistyczne Niemcy były nie do przyjęcia - teraz już są wyłącznie socjalistyczne i dalej jest w zasadzie to samo - tylko swastyki poznikały ze sztandarów i opasek.
 • Krzysiek
  24.09.2013 09:26
  >>brutalnego rajdu na ich dom<<
  W prawdzie, czy prawdziwym słowem nie jest słowo "napad" zamiast "rajd"?
  To, że czynu dokonuje funkcjonariusz państwowy nie oznacza, że nie może on być zbrodniczy - czyli nie służący temu przeciwko komu zostaje uczyniony lub jego otoczeniu - lecz czyn ten służy doraźnemu interesowi wykonującego czyn.

 • karol
  25.09.2013 09:37
  Biedny Kaelu, nawet nie zauważasz że sam sobie przeczysz pisząc, że przecież skoro Państwo jest takie dobre że umożliwia ci darmowe kształcenie to przecież ma prawo zmusić cię siłowo żebys z tego dobrodziejstwa skorzystał. ja za takie dobrodziejstwa z przyłozeniem policyjnego pistoletu do głowy jednak podziękuję.
  W Polsce jeszcze (przynajniej teoretycznie) homeschooling jest możliwy. teoretycznie , bo trzebaby chyba dysponować sporym zapleczem finansowym i samozaparciem żeby w praktyce móc go zorganizować. Ale przy pomocy parafii - są salki katechetyczne, jest zaplecze możnaby spróbować. To byłoby tym ciekawsze im coraz bardziej rujnować sie będzie publiczną edukację.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  22°C Środa
  wieczór
  18°C Czwartek
  noc
  wiecej »