Zmiany w Sejmie? To zależy od PSL

Zakaz odrzucania od razu projektów obywatelskich, zwiększenie roli opozycji…

PiS chce zmian w regulaminie Sejmu. Wśród nich miałby być zakaz odrzucania projektów obywatelskich na początku prac parlamentarnych. Takie projekty miałyby obowiązkowo trafiać do prac w komisjach. Stało się to szczególnie aktualne po piątkowym odrzuceniu projektu obywatelskiego ws. zakazu aborcji eugenicznej (podpisanego przez 450 tys. Polaków). Inną zmianą miałyby być ułatwienia w organizowaniu wysłuchań publicznych, podczas których obywatele mogą przedstawić swój stosunek do stanowionego prawa.

PiS proponuje także nowe regulacje, które poskutkowałyby wzmocnieniem roli opozycji. Jedną z nich byłoby przyznanie opozycji możliwości uzupełniania o własne propozycje porządku obrad, który obecnie ustala marszałek Sejmu. Opozycja mogłaby też zwoływać podkomisje sejmowe, zajmujące się ustawami, co ograniczyłoby działanie sejmowej „zamrażarki” (opozycja zarzuca marszałek Ewie Kopacz, że trzyma tam projekty niewygodne dla jej partii). PiS chce też mechanizmów zwiększających kontrolę parlamentu nad działaniami rządu w zakresie polityki europejskiej.

Do tej pory pomysły takie nie miały szans. Teraz to jednak się zmienia, bo swój stosunek do tych projektów zmienia PSL, które nie wyklucza ich poparcia. Decyzję w tej sprawie ma podjąć klub tej partii. Okaże się wówczas, czy nie jest to kolejna próba zwiększenia wpływów koalicjanta partii rządzącej.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  02.10.2013 10:32
  Czy są jakieś wyliczenia ile społeczeństwo musi łożyć miesięcznie pieniędzy na posłów, sejm, biura poselskie - podkreślę: miesięcznie?

  Czy kwota taka to: 13,4 miliona złotych miesięcznie, czy 100 milionów, czy ...?

  Czy taki sejm i cała jego otoczka jest warta obciążenia, które społeczeństwo musi łożyć na niego - kosztem dzieci, które głodne chodzą do szkoły?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  21°C Wtorek
  noc
  17°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »