Pierwsza kanonizowana Kolumbijka, Laura Montoya, może wejść do ścisłego grona Doktorów Kościoła. Obejmuje ono dotychczas 35 świętych, których nauczanie pomogło głębiej zrozumieć tajemnicę Boga. Są w tym gronie cztery kobiety: Teresa z Ávila, Katarzyna ze Sieny, Teresa z Lisieux i Hildegarda z Bingen.
Według dziennika „El Tiempo” sprawa św. Laury ma zostać przedstawiona w najbliższych dniach w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.
- To całkiem możliwe, że matka Laura zostanie doktorem Kościoła. Nie tylko była wielkim pasterzem Kościoła, ale też wielką intelektualistką - twierdzi jezuita, o. Carlos Novoa z Papieskiego Uniwersytetu Ksaweriańskiego w Bogocie.
Wyróżnia ją zarówno praca misyjna wśród Indian, jak również jej działalność pisarska. Jest autorką ponad 30 książek, w tym liczącej niemal 1200 stron autobiografii, uważanej za klejnot literatury religijnej i mistycznej.
Nadanie jej tytułu Doktora Kościoła stałoby się też potwierdzeniem jej walki z dyskryminacją kobiet w Kolumbii - dodaje o. Novoa. Postulowała ona także, by zakonnice mogły pod nieobecność kapłana udzielać Komunii św., co zostało zrealizowane dopiero po Soborze Watykańskim II.
Zdaniem gazety, pięć lat zabierze Stolicy Apostolskiej przestudiowanie tekstów i projektów ewangelizacyjnych kolumbijskiej świętej, w których m.in. przedstawiała treści biblijne w kontekście zrozumiałym dla Indian (dżungla i jej mieszkańcy).
Kolumbijska mistyczka, św. Laura Montoya (1874-1949) była założycielką Zgromadzenia Misjonarek Maryi Niepokalanej i św. Katarzyny Sieneńskiej. Beatyfikował ją w 2004 r. papież Jan Paweł II, a kanonizował 12 maja br. papież Franciszek.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.