Kolejna, dziewiąta już Noc Świętych odbyła się w Gnieźnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.
Do kościoła garnizonowego, obok Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i prezydenta miasta Jacka Kowalskiego, przybyło wiele innych osobistości – świętych i błogosławionych w znaku relikwii i żywych ikonach przygotowanych przez młodych.
Jak co roku modlitewne czuwanie w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych zgromadziło liczną rzeszę mieszkańców Gniezna i okolic. Na zaproszenie organizatorów – księży wikariuszy z gnieźnieńskiej parafii farnej, księży pallotynów i sióstr pallotynek – odpowiedzieli zarówno młodsi, jak i starsi. Spotkanie rozpoczęła tradycyjnie Litania do Wszystkich Świętych, po której do ołtarza przyniesione zostały relikwie świętych i błogosławionych przechowywane w kościołach Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej.
Relikwie nieśli młodzi ludzie w strojach i z atrybutami poszczególnych świętych. W procesji podążali m.in.: św. Wojciech, jego brat przyrodni bł. Radzym Gaudenty – pierwszy arcybiskup gnieźnieński, św. Wawrzyniec, św. Marcin, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, bł. Jolenta, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Jan Paweł II i wielu innych. Bohaterem wieczoru był św. Wincenty Pallotti, założyciel Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, którego życie i dzieło przypomniała specjalna prezentacja multimedialna przygotowana przez pallotynów i pallotynki.
Centralnym punktem czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu. Po odśpiewaniu Koronki do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwie uczestnicy przeszli do katedry gnieźnieńskiej, gdzie obejrzeli krótką inscenizację przygotowaną przez gnieźnieńskie siostry szarytki i młodzież. Wręczono również nagrody zwycięzcom konkursów o św. Wincentym Pallottim. Każdy z uczestników spotkania otrzymał także książkę poświęconą założycielowi zgromadzeń pallotyńskich oraz ziarno fasoli – symbol starań o rozszerzanie Królestwa Bożego na ziemi. Wszystkich zaproszono również na bigos i domowe ciasto.
Noc Świętych, jak co roku, miała dopracowaną oprawę muzyczną. Tym razem przygotowała ją spora grupa młodych ludzi, którzy skrzyknęli się specjalnie na tę okazję i dostarczyli uczestnikom wielu wzruszeń. W czasie procesji ulicami miasta uczestnikom Nocy Świętych towarzyszyła młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gąsawy.
Modlitewne czuwanie było także okazją do przypomnienia o tych wszystkich, którzy choć oficjalnie nie są wyniesieni na ołtarze, zostali zbawieni i cieszą się wieczną chwałą. Bo świętość – jak przypomniał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk – nie jest przywilejem wybranych. Świętość jest w zasięgu nas wszystkich, trzeba się jednak o nią każdego dnia starać.
„Nie trzeba wiele. Wystarczy proste, szlachetne życie według Bożych przykazań. Ora et labora uczył św. Benedykt. Nasza świętość będzie się wydoskonalać jeśli będziemy uczciwie pracować zgodnie ze swoim powołaniem, a przy tym modlić się i ufać Bogu” – mówił Prymas Polski.
Podziękował również organizatorom spotkania i wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie. Wskazał także na ogromne zasługi zgromadzeń pallotyńskich w pracy apostolskiej i działalności wydawniczej.
Noc Świętych odbyła się także w innych miastach i parafiach zarówno archidiecezji gnieźnieńskiej jak i innych rejonów Polski, między innymi w Poznaniu, Szczecinie czy Bydgoszczy.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.