Przez wielkie inwestycje w infrastrukturę narciarską, słowackie Tatry mogą utracić status parku narodowego - dowiedział się PAP w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Władze słowackie twierdzą, że inwestycje są legalne i zgodne z prawem ochrony przyrody.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (ang. International Union for Conservation of Nature) klasyfikuje parki narodowe, rezerwaty przyrody oraz tereny chronione i nadaje im status.
Wiceprzewodniczący IUCN w Europie Andrej Sovinc powiedział PAP, że informacje o inwestycjach w infrastrukturę narciarską w słowackich Tatrach otrzymał dopiero w trakcie realizacji inwestycji. Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) w międzynarodowej klasyfikacji posiada kategorię drugą, podobnie jak większość polskich parków narodowych.
"Jestem przekonany, że budowa i rozwój stacji narciarskich w rejonie parku narodowego stoi w opozycji do zachowania środowiska naturalnego i ekosystemu Tatr. Kluczową kwestią jest to, czy Tatrzański Park Narodowy na Słowacji może wciąż być klasyfikowany jako park narodowy na podstawie kryteriów określonych dla kategorii drugiej obszarów chronionych" - powiedział PAP Sovinc.
Zakres i skutki przeprowadzonych inwestycji w TANAP będą oceniane przez IUCN, która stwierdzi, czy obszar będzie w stanie utrzymać swoją obecną drugą kategorię. "Jeśli wymogi określone przez IUCN nie będą zabezpieczone, to kategoria dla TANAP na Słowacji zostanie obniżona" - powiedział Sovnic i dodał, że sama nazwa "park narodowy" może być używana przez Słowaków, ale będzie to tylko lokalna nazwa bez międzynarodowego uznania.
Sovnic wyjaśnił, że podstawowym celem zarządzania parkami narodowymi drugiej kategorii IUCN jest ochrona naturalnej bioróżnorodności i wspieranie procesów ochrony środowiska. Z zapisów IUCN wynika, że na obszarach chronionych powinno dążyć się do utrzymania lub zwiększenia stopnia naturalności ekosystemu.
Słowacy w tym roku zainwestowali w rozwój infrastruktury narciarskiej w Tatrach i Niżnych Tatrach w sumie 45 mln euro. W pobliżu polskiej granicy rozbudowane zostały ośrodki narciarskie w Tatrzańskiej Łomnicy, Szczyrbskim Jeziorze i Zverovce. Dyrektor TANAP Paweł Majko wyjaśnił PAP, że wyciągi narciarskie w tych rejonach istniały już przed powstaniem parku narodowego.
"Budowy i modernizacje stacji narciarskich zostały przeprowadzone zgodnie ze słowacką ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu. Inwestycje miały wszelkie niezbędne zezwolenia i zostały pozytywnie ocenione w procesie oceny oddziaływania na środowisko. Ponadto inwestycje nie mają znaczącego wpływu na sieć Natura 2000" - powiedział PAP Majko.
TANAP to słowacki odpowiednik polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest najstarszym parkiem narodowym na Słowacji (powstał 1 stycznia 1949 r.). Zajmuje powierzchnię 74 284 ha i jest ponad trzykrotnie większy niż jego polski brat.
W skład chronionego obszaru wchodzą Tatry Wysokie (z Gerlachem, Łomnicą i Krywaniem), całe Tatry Bielskie oraz Tatry Zachodnie. W 1992 r. TANAP i TPN zostały uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery, międzynarodowy obszar o światowym znaczeniu. Siedzibą TANAP-u jest Tatranská Lomnica. Znajdują się tu władze administracyjne parku, biura Lasów Państwowych TANAP-u, instytut badawczy i Muzeum TANAP-u.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.