16 listopada w miastach wojewódzkich w całej Polsce przeszły marsze wolontariuszy, muzyków, tancerzy i bębniarzy. Od tego dnia przez trzy kolejne tygodnie, na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl każdy może wybrać jedną z nich i przygotować dla jej członków wyjątkowy prezent.
Wolontariusze szukają biedy cichej i skromnej, chcą znaleźć tych najbardziej potrzebujących. Spotykają się z wolontariuszami w ich domach, pytają o przyczyny trudnej sytuacji, konkretne potrzeby i decydują o włączeniu do projektu. Na tej podstawie tworzą opisy, które trafiają do internetowej bazy rodzin. Tam darczyńca może wybrać rodzinę ze swojej miejscowości i przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc lub dokonać wpłaty na organizację projektu.
Darczyńcy to często ludzie skromni i cisi, którzy nie chcą się ujawniać. Dlaczego? Bo nie robią nic niezwykłego. Pomagają ludziom, bo tak trzeba, taki jest odruch serca. Pomagają, choć znają rodziny tylko z opisów i opowiadań wolontariuszy. Nie potrzebują osobistego spotkania, doświadczenia biedy i rozmowy. Finał Paczki, to weekend prawdziwych cudów, magiczny czas, kiedy spełniają się marzenia. To często pierwsze w życiu prezenty i upominki przygotowane specjalnie dla członków rodziny i motywacja do dalszego życia.
Kto chciałby pomóc ledwo żyjącej babie?
Pani Maria ma dopiero 50 lat, ale na jej twarzy pojawiło się ostatnio dużo nowych zmarszczek. Choroba nowotworowa odebrała jej wiarę, energię i siłę. Praktycznie nie ma marzeń. Chciałaby mieć kilka produktów w lodówce i węgiel, który zapewni jej ciepło w zimie. Nie liczy, że ktoś się nią zainteresuje i coś podaruje, bo kto chciałby pomóc ledwo żyjącej babie?
Pani Maria już praktycznie nie wstaje z łóżka, pokonanie długości pokoju jest dla niej prawdziwym wyczynem. Czasami gubi się w czasie, ma wrażenie, że płynie szybko, podczas gdy niemiłosiernie stoi w miejscu. Każdy dzień taki sam, każda godzina podobna i minuta bolesna. Pani Maria już nie pamięta, kiedy się uśmiechała.
Podróż do młodości
Zimne mieszkanie z zepsutym piecem, wilgoć, grzyb na ścianie, brak toalety. Malutka kuchnia z wanną, którą oddziela kotara. W małym pokoju stare łóżko, wózek inwalidzki i meble zapełnione książkami. Pan Janusz rzadko wychodzi, nie odwiedzają go sąsiedzi. Jedynym towarzystwem jest dla niego opiekunka, pani Jadzia, która pomaga mu w trudach codziennego życia i wypełnia czas miłą rozmową. Kiedy jej nie ma, pan Janusz leży czytając ukochane książki. Ma ich naprawdę dużo, szczególnie lubi te podróżnicze i Ossendowskiego, które przypominają mu lata młodości. Zwiedza różne zakątki globu, ale tylko w wyobraźni. Ma fantazję, ale nie aż taką, by myśleć, że spotka go jeszcze w życiu coś dobrego.
Zjednoczeni w mądrej pomocy
Projekt SZLACHETNA PACZKA łączy tysiące osób: wolontariuszy, darczyńców, dobroczyńców i rodziny w potrzebie. Głównym założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, by była skuteczna, sensowna i odpowiadała na konkretne potrzeby. Paczka to jednak nie tylko pomoc materialna, ale przede wszystkim impuls do działania i przezwyciężania beznadziejności życia codziennego.
SZLACHETNA PACZKA łączy biednych i bogatych, jednoczy Polaków, którzy chcą mądrze pomagać, bez względu na podziały i różnice. W ciągu 13 edycji dotarła do 249 835 rodzin w potrzebie – ludzi starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. Łączna wartość pomocy przekazanej przez darczyńców wynosi 63 249 728 mln zł!
Dołącz do Drużyny SZLACHETNEJ PACZKI i rozpocznij walkę z biedą!
Aż 249 835 osób otrzymało pomoc SZLACHETNEJ PACZKI w ciągu dotychczasowych 13 latach działalności projektu. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku pomogą rekordowej liczbie rodzin w potrzebie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.