Hiszpania: Sądowa decyzja w sprawie apostazji

Kościół nie ma obowiązku dokonywania w księgach chrzcielnych zapisu o apostazji - takie orzeczenie przyjął Sąd Najwyższy w Hiszpanii.

Jego decyzja przyznaje rację Kościołowi a nie tym, którzy wystąpili z Kościoła i domagali się wymazania swych nazwisk z ksiąg chrzcielnych. Sąd Najwyższy stwierdził, że księgi chrzcielne nie są bazą danych i zawierają jedynie fakty historyczne. Dlatego też Kościół nie ma wcale obowiązku wprowadzania w nich jakichkolwiek zmian. Orzeczenie sądu jest ważne, ponieważ w kolejce czeka ok. 200 podobnych spraw. Sąd Najwyższy przyjął apelację archidiecezji Walencji wobec decyzji Trybunału Krajowego (Audiencia Nacional) i Agencji Ochrony Danych Osobowych, która nakładała obowiązek dokonywania adnotacji o apostazji w księdze chrztów, jeśli domagała się tego osoba występująca z Kościoła. Księgi chrzcielne nie są uważane za “kartoteki”, a stąd nie podlegają ustawodawstwu o ochronie danych osobowych, powiedziała Margarita Robles, członek Głównej Rady Sądownictwa (Consejo General del Poder Judicial). Księgi kościelne zawierają “fakty historyczne”, tj. chrzest danej osoby, jego czas i miejsce. Orzeczenie Sądu Najwyższego, przeciwne decyzjom Trybunału Krajowego, może odegrać istotną rolę w podobnych przypadkach. Do chwili obecnej Trybunał Krajowy, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych, rozpatrzyła pozytywne ok. 70 apelacji przeciwko diecezjom, które nie chciały odnotować apostazji w księdze chrztów. Z kolei Agencja Ochrony Danych Osobowych poparła ponad 280 apelacji w różnych diecezjach, z których ponad 180 trafiło ostatecznie do Trybunału Krajowego. Orzeczenie Sądu Najwyższego uznaje tym samym kryterium obu instytucji za niewłaściwe.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  25°C Czwartek
  dzień
  wiecej »