Wietnam: Nagonka na arcybiskupa

Wietnamskie władze dążą do dymisji arcybiskupa Hanoi Josepha Ngo Quang Kieta. Od kilku miesięcy rząd w Hanoi ma kłopoty z katolikami, którzy nie godzą się na dysponowanie przez państwo terenami należącymi do Kościoła, a tym samym psują Wietnamowi opinię za granicą.

Przed dwoma tygodniami władze przeszły do kontrofensywy. Rozpoczęto prace budowlane na terenach kościelnych, a komunistyczni aktywiści i „nieznani sprawcy” napadają protestujących katolików i profanują miejsca kultu. W ostatnich dniach przystąpiono do działań mających zmusić metropolitę Hanoi do dymisji. Przed siedzibą arcybiskupa gromadzą się opłacani przez władzę starcy, którzy podają się za katolików i domagają się od niego ustąpienia z urzędu. Chuligani wpadający do kościołów w trakcie nabożeństw otwarcie zapowiedzieli, że katolicy nie zaznają w tym mieście spokoju, dopóki abp Kiet pozostanie na swym stanowisku. Wszystkiemu towarzyszy medialna nagonka. Pomimo zaostrzonych szykan metropolita Hanoi się nie poddaje. W odpowiedzi na manipulacje, których dopuszczają się państwowe media, w ostatnią niedzielę we wszystkich wietnamskich kościołach odczytywano pełną, oryginalną treść wypowiedzi abp. Kieta, które zostały poddane medialnej przeróbce. W wydanym ostatnio oświadczeniu hierarcha przypomniał władzom, że wolność religijna nie jest łaską, lecz prawem, którego one mają strzec. Za bezpodstawną uznał też nałożoną nań karę pieniężną za ustawienie krzyża i figury Matki Bożej na terenie dawnej delegatury apostolskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  29°C Niedziela
  dzień
  wiecej »