Moskwa: Obradował międzywyznaniowy komitet konsultacyjny

Wznowiono prace Chrześcijańskiego Międzywyznaniowego Komitetu Konsultacyjnego Wspólnoty Niepodległych Państw i Krajów Bałtyckich. Spotkanie odbyło się 2 października w Moskwie w ośrodku pielgrzymkowym patriarchatu moskiewskiego.

Jego tematem były słowa: ,,Chrześcijaństwo w świecie: narodowe i powszechne”. Prace powołanego z inicjatywy patriarchatu moskiewskiego w 1993 r. Komitetu wstrzymano w 2002 r. w związku z trudnościami w relacjach międzywyznaniowych. W trakcie ubiegłorocznego spotkania przedstawicieli Kościołów ze wspomnianych państw podjęto decyzję o reaktywowaniu prac Komitetu. Po zamknięciu obrad na konferencji prasowej wystąpił metropolita Cyryl Gundiajew, który poinformował o zadaniach nakreślonych przed Komitetem. Do najważniejszych zadań obradujący delegaci zaliczyli działania na rzecz pokoju na terenie krajów bałtyckich i Wspólnoty Niepodległych Państw. Przykładem może być ostatni konflikt na Kaukazie, który nikogo nie pozostawił obojętnym i ukazał konieczność współpracy między chrześcijanami na drodze do pojednania. Metropolita Cyryl pozytywnie wyraził się o relacjach z Kościołem rzymskokatolickim, gdy chodzi, jak się wyraził, o jego „działalność misyjną” w Rosji. Zgodnie ze słowami metropolity trudności są przezwyciężane, ale nie do końca. W posiedzeniu Komitetu uczestniczyli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, w tym: przewodniczący Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Cyryl Gundiajew, metropolita katolickiej archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, abp Paolo Pezzi, zwierzchnicy rosyjskich Kościołów protestanckich oraz przedstawiciele wspólnot katolickich i protestanckich z krajów bałtyckich i Wspólnoty Niepodległych Państw.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »