Włochy: 50. rocznica wyboru Jana XXIII

W Rzymie rozpoczęły się obchody 50. rocznicy wyboru Jana XXIII. Bierze w nich udział specjalna delegacja z rodzinnej diecezji błogosławionego Papieża - Bergamo, gdzie także odbywają się specjalne uroczystości.

Od wczoraj pielgrzymi z tej północnowłoskiej diecezji biorą udział w jubileuszowych Mszach sprawowanych w czterech papieskich bazylikach Wiecznego Miasta. Główne uroczystości zaplanowane są na 28 października, dokładnie w sam dzień wyboru kard. Angelo Giuseppe Roncallego na stolicę Piotrową. Mszę w Bazylice św. Piotra odprawi kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone, a do uczestników liturgii przemówi Benedykt XVI. W ramach jubileuszowych obchodów zaprezentowano także film poświęcony bł. Janowi XXIII. Przemawiając z tej okazji kard. Bertone przytoczył apel tego Papieża na rozpoczęcie Soboru Watykańskiego II, aby nie wierzyć „prorokom klęski”. Odniósł te słowa do obecnego kryzysu, który dotyka cały świat. Watykański sekretarz stanu zachęcił do brania przykładu z „Dobrego Papieża” i kroczenia drogą nadziei, wyzbywając się egoizmu zarówno osobistego, jak i narodowego. Przy okazji projekcji filmu o Janie XXIII dziennikarze nie omieszkali zapytać kard. Bertone o gorący temat dotyczący obecnego Papieża, a mianowicie o ewentualną wizytę Benedykta XVI w Ziemi Świętej. Watykański sekretarz stanu wyraził przekonanie, że do tego wydarzenia z całą pewnością dojdzie, jeśli sytuacja tam się poprawi. Dodał, że Papież miałby zamiar udać się na Bliski Wschód, nie tylko do Ziemi Świętej, jednak w tej sprawie nie ustalono jeszcze dokładnych terminów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »