Ks. Zaleski: Ten list to wyrok śmierci na mnie

Sprawę sporu między ks. Isakowiczem-Zaleskim a greckokatolickim arcybiskupem podejmuje Dziennik.

"Szkoda, że list biskupa Martyniaka do kardynała Dziwisza nie został opublikowany. Tam, w ostatnim zdaniu, jest postawione takie pytanie: czy kapłan ziejący nienawiścią, angażujący się w politykę, może być kapłanem Kościoła katolickiego? To jest oczywiście pytanie retoryczne. W listach między hierarchami tak postawione pytanie w stosunku do szeregowego księdza to jest po prostu dla niego śmierć cywilna" - cytuje Dziennik wypowiedź księdza dla TVN 24. Co rozwścieczyło prawosławnych kapłanów? - pyta Dziennik - To, że opisał masakrę wioski jego ojca. Zbrodnią miał kierować ksiądz greckokatolicki. Do tego ksiądz Zaleski pisze, że inni kapłani greckokatoliccy byli kapelanami SS. Polski ksiądz odrzuca też oskarżenia, że jego książka zaszkodzi wspólnej organizacji Euro2012. - czytamy w artykule. "Czy dla kopania piłki można poświęcić 150 tysięcy ofiar?" - cytuje wypowiedź ks. Zaleskiego Dziennik - "Pan Wiktor Juszczenko jest fałszywym przyjacielem Polaków. To ukraiński nacjonalista, który wręcza ordery żołnierzom UPA i stawia pomniki Stepanowi Banderze". Od redakcji Warto by nauczyć się odróżniać grekokatolików od prawosławnych...

«« | « | 1 | » | »»
 • Paweł
  28.10.2008 13:18
  Do Redakcji - Wasz szanowna Redakcjo komentarz pod tekstem nie jest na zbyt wysokim poziomie, a raczej jest cynicznym dodatkiem. Czy tylko dlatego, że artykuł pochodził z Naszego Dziennika a nie z Gazety Wyborczej?
 • Joanna Kociszewska
  28.10.2008 13:35
  Bardzo przepraszam, ale:

  1. Tekst pochodzi z Dziennika, pisma którego właścicielem jest Axel Springer Polska, nie Naszego Dziennika.

  2. Cała sprawa rozgrywa się między ks. Zaleskim a biskupami grekokatolickimi (nie prawosławnymi!). Grekokatolicy mają wprawdzie podobny do prawosławnych obrządek, ale są - jak sama nazwa wskazuje - katolikami. I naprawdę wypadałoby przestać ich mylić...
 • warrior
  28.10.2008 13:51
  "Polski ksiądz odrzuca też oskarżenia, że jego książka zaszkodzi wspólnej organizacji Euro2012. - czytamy w artykule. "
  Znaczy się polski kapłan to Zaleski, tak? A ten greckokatolicki to jakiej narodowości jest? Kameruńczyk???
  Ludzie, przestańmy mylić religię/wyznanie z narodowością!
 • Minerwa
  28.10.2008 18:07
  Zaraz zaraz, coś mi tu nie gra. Protesty przeciwko lustratorskiej działalności ks. Zaleskiego pisaly do krakowskiej Kurii (a zapewne do prymasa i do samego Benedykta XVI też) rozmaite osoby, mniej i bardziej wpływowe. Nie jest to dla ks. Zaleskiego nic nowego, jego działalność można oceniać różnie i wielu z tej możliwości korzysta, ja też.
  Skąd nagle taka histeria ("wyrok śmierci" i in. emocjonalne sformułowania) u kapłana, który do ataków na swoją osobę i to co pisze jest przyzwyczajony, powiedziałabym zaprawny w bojach?
  Protest nawet najwyżej postawionej osoby nie jest dla ks. Zaleskiego niczym wiążącym, dopóki w sprawie nie wypowie się jego przełożony i adresat listu, kardynał Dziwisz. Więc po co te lamenty, jakby już został zasuspendowany, relegowany do stanu świeckiego i wysłany na pokutę do trapistów jednocześnie? Spokojnie, pozwólmy się wypowiedzieć kardynałowi! Na razie wiemy, że list jest, i że zawiera takie a nie inne sformułowania. A ja w dalszym ciągu pytam - co z tego? Czy arcybiskup metropolita krakowski jest z tego powodu do czegoś zobowiązany? Czy list wymusza na nim jakąś określoną decyzję? Mam nadzieję, że nie, bo abstrahując od sprawy księdza Zaleskiego chętniej widziałabym kard. Dziwisza jako arcypasterza sprawującego władzę w sposób niezależny i niezawisły.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »