Buzek ostro o rządowych zmianach w OFE

Były premier Jerzy Buzek (PO) skrytykował w środę w Brukseli tryb pracy nad projektem zmian w OFE. Według niego ustawa ma zostać uchwalona w ciągu trzech dni, a to "oburzająco" krótki czas.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Buzek zwrócił uwagę, że we wtorek odbyła się debata plenarna Sejmu nad rządowym projektem zmian w OFE, zaś "cała ustawa ma zostać uchwalona za dwa dni".

"Jestem przekonany, że trzy dni obrad polskiego Sejmu nad tak ważną, fundamentalną, systemową ustawą nie buduje zaufania ani do polskiego Sejmu, ani do stanowienia prawa, ani do polskiego państwa" - powiedział były premier, za którego rządów wprowadzono obecny system emerytalny.

Podkreślił, że do projektu zgłoszono bardzo wiele zastrzeżeń; pod wspólnym listem podpisali się nawet związkowcy z Solidarności oraz pracodawcy z organizacji Lewiatan - wskazał.

"To dość symptomatyczne. Ta ustawa będzie decydowała o przyszłych emeryturach nas wszystkich, Polaków, będzie decydowała o polskiej gospodarce" - dodał.

"Wydaje mi się, że tak krótkie obrady i uchwalenie tej ustawy w trzy dni jest oburzające" - podkreślił.

Jak powiedział, sam zgłaszał zastrzeżenia do trybu prac nad reformą, także na etapie konsultacji społecznych, "bo wydawało się, że nie byłych wystarczające i nie słucha się głosu opinii" publicznej. "Ale miałem nadzieję, że w Sejmie będzie to wyglądało inaczej. Dlatego wyrażam głębokie zaniepokojenie tą sprawą" - powiedział.

Buzek przyznał też, że mimo krytycznego stosunku do planowanej reformy OFE, nie rozważa rezygnacji ze startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. z listy PO.

"Wcale się nad tym nie zastanawiam. Jeśli takie będą decyzje Platformy Obywatelskiej - bo o liście kandydatów decyduje partia - to jestem absolutnie gotowy do kandydowania. To dla mnie bardzo dobre rozwiązanie polityczne i osobiste" - powiedział były premier.

Rządowy projekt zmian w OFE zakłada przeniesienie obligacji Skarbu Państwa posiadanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne do ZUS. Zgodnie z projektem OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Natomiast ubezpieczeni będący członkiem OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
12°C Piątek
dzień
wiecej »