Rosja: Zakończenie wizyty kościelnej delegacji z Francji

Zakończyła się wizyta francuskich biskupów w Rosji. Na czele delegacji stał arcybiskup Paryża, kard. André Vingt-Trois. Przedstawiciele Episkopatu Francji odwiedzili Rosję na zaproszenie patriarchy Aleksego II po jego ubiegłorocznym pobycie w Paryżu.

W trakcie pobytu w Rosji biskupi francuscy przebywali na Wyspach Sołowieckich, gdzie w monasterze prawosławnym bolszewicy urządzili pierwszy łagier GUŁAG-u. Modlili się tam za ofiary totalitaryzmu sowieckiego. Wspólny los połączył osoby różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii. Na podobieństwo losów narodów Francji i Rosji wskazał patriarcha Aleksy II w czasie audiencji udzielonej delegacji francuskiej. Historyczne doświadczenie przeżytych rewolucji, ideologicznie antychrześcijańskich, może się stać według Aleksego II podstawą do współpracy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z Kościołem katolickim we Francji. Kard. Vingt-Trois podziękował patriarsze moskiewskiemu za ciepłą gościnę i zaprosił rosyjskie prawosławie do włączenia się w przyszłoroczne obchody Dni Rosji we Francji. Przekazał również pozdrowienia od papieża Benedykta XVI i podziękowania kard. Kaspera za ciepłe przyjęcie w trakcie jego tegorocznej wizyty w Rosji. Biskupi francuscy byli pod wielkim wrażeniem odradzającego się wciąż prawosławia. Podziwiali zabytki architektury sakralnej oraz dynamizm, z jakim rozbudowuje się współczesna Moskwa. Smutnym momentem wizyty była wiadomość o zamordowaniu dwóch jezuitów. Kard. Vingt-Trois na początku środowej Mszy św. za dusze zamordowanych kapłanów, wypowiedział słowa bólu i jedności z abp. Pezzim i całą miejscową wspólnotą katolicką.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Środa
  wieczór
  19°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  18°C Czwartek
  dzień
  wiecej »