Watykan: Delegacja muzułmańskich intelektualistów przybywa do Benedykta XVI

Grono intelektualistów islamskich rozpocznie 4 listopada wizytę w Stolicy Apostolskiej. Zostanie przyjęta m. in. przez Benedykta XVI. Na rozmowy przybywa delegacja 138 muzułmanów, którzy w październiku 2007 r. wystosowali historyczny list do papieża apelując o zacieśnienie współpracy na rzecz pokoju na świecie.

Na czele muzułmańskiej delegacji stać będzie jordański książę Ghazi bin Muhammad bin Talal, główny sygnatariusz listu. Będzie to już druga wizyta tej delegacji w Watykanie. Poprzednim razem była ona za Spiżową Bramą w lutym w ramach przygotowań do obecnej rundy spotkań. 4 i 5 listopada muzułmańscy intelektualiści przeprowadzą serię rozmów w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego. W czwartek 6 listopada mają zostać przyjęci na audiencji przez Benedykta XVI. 30 października 2007 roku 138 teologów muzułmańskich wystosowało list, zatytułowany "Słowo wspólne między nami i wami". Wezwali oni papieża oraz innych przywódców przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich do podjęcia wspólnych działań na rzecz pokoju i zrozumienia między religiami. Argumentowali, że "stawką jest być może przetrwanie całego świata". W imieniu Benedykta XVI na list odpowiedział watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Wyraziwszy uznanie dla tej inicjatywy przekazał zaproszenie do Watykanu dla delegacji sygnatariuszy przesłania. Kardynał Bertone podkreślił: "Bez lekceważenia czy umniejszania różnic między nami jako chrześcijan i muzułmanów możemy i powinniśmy patrzeć na to, co nas łączy, mianowicie - wiarę w jednego Boga, opatrznościowego Stwórcę i powszechnego Sędziego". Przypomniał następnie słowa Benedykta XVI, który na początku swego pontyfikatu powiedział: "Jestem głęboko przekonany, że nie ulegając negatywnym naciskom środowiska, musimy potwierdzać wartość wzajemnego szacunku, solidarności i pokoju".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »