Mobilizacja sumień, by budować cywilizację miłości, wierność nauce Kościoła
nt. życia ludzkiego, ekologia i troska o zdrowie fizyczne i duchowe,
wolontariat, adopcja - to niektóre tematy podjęte w listach polskich biskupów
na tegoroczny Adwent.
Bp Tyrawa: adwent to czas, w którym człowiek czeka na Zbawiciela
„Adwent to czas, w którym człowiek czeka na Zbawiciela, dlatego że sam w życiu by sobie nie poradził” – powiedział KAI biskup Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej dodał, że najlepszym dowodem na to, że warto zapraszać Chrystusa do swojego życia, są święci Kościoła.
Hierarcha uważa, że adwent jest szczególnym okresem, ponieważ pozwala człowiekowi na nowo sobie uświadomić historię Zbawienia – tego, że świat pragnął i oczekiwał Zbawiciela. – Jeżeli człowiek jest uczciwy, to musi sobie powiedzieć, że sam z problemami i z przeciwnościami losu, wobec których życie go stawia, sobie nie poradzi. Dlatego tak jak kiedyś inni, teraz i on czeka na Chrystusa – podkreślił.
Bp Tyrawa stwierdził, że wśród największych problemów, które powodują, że człowiek doświadcza pewnej marności i niemocy, są grzech, choroba, cierpienie oraz śmierć. – To musi w człowieku budzić refleksję, że Bóg może mu pomóc. Trzeba tylko Go oczekiwać, aby mógł wejść w nasze życie tu i teraz. Tylko narodzony Chrystus może nam pomóc, wyzwalając nas z trudnych sytuacji – dodał.
Na zakończenie ordynariusz diecezji bydgoskiej powiedział, że takim rozumieniem adwentu człowiek powinien żyć przez cały rok, nie tylko podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
Bp Górny: Kościół zawsze staje w obronie życia ludzkiego i rodziny
Jakaś „szatańska inżynieria," chce zlikwidować rodzinę we właściwych jej strukturach – przestrzega bp Kazimierz Górny w liście pasterskim na rozpoczynający się w niedzielę 30 listopada Adwent. Pisze w nim m.in., że „burze i wichry, uderzają ze szczególną mocą w fundamentalną wspólnotę miłości i życia, jaką jest małżeństwo i rodzina”. Zarazem, biskup rzeszowski przedstawia swoim diecezjanom nowe inicjatywy duszpasterskie, które mają wspierać rodziny.
Bp Górny przestrzega wiernych „przed antyrodzinnym i destrukcyjnym wpływem wielu mediów”, który przyczynia się do osłabienia wrażliwości w budowaniu wspólnoty rodzinnej w codziennym życiu. „Ciągle trwa atak przeciwko życiu od momentu poczęcia aż do zmierzchu życia człowieka, ciągle wzmagają się manipulacje dokonywane na ludzkiej osobie” – zauważa.
Zdaniem biskupa rzeszowskiego, pomocny w przeciwstawieniu się tym oddziaływaniom, może być program na nowy rok duszpasterski pod hasłem „Otoczmy troską życie.” „W tym roku pragniemy podjąć pogłębioną refleksję, ożywić modlitwę i działania duszpasterskie ku budowaniu rodziny w Chrystusie” – zapowiada w liście pasterskim na Adwent.
Do najważniejszych podejmowanych w diecezji działań będzie należeć adoracja Najświętszego Sakramentu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, a w trzecią niedzielę kapłani będą w kazaniach podejmować problematykę dotyczącą rodziny. W katechezie szkolnej i podczas rekolekcji częściej będzie poruszana problematyka rodziny. W parafiach, piękniejszą oprawę będą miały obchody jubileuszy małżeńskich, podczas których będą uroczyście odnawiane przysięgi małżeńskie.
W nowym roku duszpasterskim odbędzie się także Diecezjalny Kongres Rodzin oraz pielgrzymki rodzin do sanktuariów w Tarnowcu, Ropczycach i Rzeszowie. Tegoroczne wizyty duszpasterskie mają mieć bardziej rodzinny charakter i umożliwić przybliżenie do Boga i pojednanie z nim także rodzin żyjących z dala od Kościoła. Większa troską otoczone będzie przygotowanie młodzieży do sakramentu małżeństwa. Więcej uwagi zostanie poświęconej poradniom życia rodzinnego, Domowi Samotnej Matki oraz „Okienku Nadziei”.
List bp. Górnego został odczytany w 30 listopada w I niedzielę Adwentu we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji rzeszowskiej
Abp Gądecki w liście na Adwent wzywa do troski o życie
Do otoczenia troską życia w każdym jego wymiarze zaapelował w liście adwentowym abp Stanisław Gądecki – nawiązując do hasła ogólnopolskiego programu duszpasterskiego, które brzmi: „Otoczmy troską życie”.
„W rozpoczynającym się roku duszpasterskim pragniemy zachwycić się pięknem życia i otoczyć je troską, we wszystkich jego wymiarach: ludzkie życie fizyczne, psychiczne i duchowe. Chcemy zaangażować się w otoczenie szacunkiem nie tylko początku życia ludzkiego, ale również dalszych jego etapów – aż po jego naturalny kres” – napisał metropolita poznański.
Hierarcha, który przewodniczy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, dodał w swoim liście, iż „myślimy nie tylko o życiu indywidualnym, ale i o tej podstawowej formie życia wspólnotowego, jaką jest małżeństwo i rodzina”.
„Nie możemy ograniczyć się do ubolewania nad atakami na życie, trzeba zwrócić się ku >>Ewangelii życia<<” – zaznaczył metropolita. Podkreślił, iż ważna jest „sprawa docenienia wartości życia i jego świętości, a przede wszystkim konieczność pozytywnego działania dla obrony życia i budowania cywilizacji miłości”.
Abp Gądecki zauważył również, iż „nie wolno nam zapominać przy tej okazji o problemie środowiska naturalnego, w jakim nas Bóg postawił” i „należy mówić o zagrożeniach środowiska naturalnego człowieka i przypominać, że jego niszczenie jest postępowaniem niemoralnym”.
„Natomiast w obliczu presji pewnych ideologii starających się zatrzeć różnicę między człowiekiem a zwierzętami, i zmierzającymi do >>uczłowieczenia zwierząt<< i >>zezwierzęcenia ludzi<<, zwracajmy uwagę na różnicę ontologiczną istniejącą między życiem zwierzęcym a życiem człowieka” – przestrzegł metropolita.
„Nie można przy tym zapominać o sprawie jeszcze ważniejszej, a mianowicie o życiu duchowym. Zakłada ona wybór jednej z dwóch podstawowych dróg, które ciągle są dla nas wielkim wyzwaniem: wybór między drogą życia a drogą śmierci. Wybór drogi życia domaga się od nas oczyszczenia i uświęcenia” – podkreślił hierarcha.
Abp Gądecki wzywa również diecezjan do realizacji postanowień 69. Synodu Archidiecezji Poznańskiej, który po czterech latach pracy został zakończony w ubiegłą niedzielę, a jego wskazania zaczną obowiązywać w diecezji od 2009 roku.
„Jeśli bowiem – także dzięki Synodowi – ma się umocnić Kościół jako wspólnota ludzi wierzących, nie może się to dokonać bez świadomego włączenia się w jego realizację wszystkich – kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich” – napisał metropolita.
Adwentowy list abp. Gądeckiego odczytany został w niedzielę 30 listopada we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
» | »»