Bp Wiktor Skworc w „tarnowskim" szpitalu w Republice Środkowoafrykańskiej

Rozmowa z lekarzami, podziękowanie za ich trud - taki był m.in. cel wizyty biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca w szpitalu w Bagandou w diecezji Mbaiki (Republika Środkowoafrykańska). Został on wybudowany przez diecezję tarnowską i jest finansowany z ofiar zbieranych przez kolędników misyjnych. Placówka medyczna wymaga rozbudowy.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji poświęcił krzyże do sal w ponownie otwartym szpitalu. Placówka była zamknięta przez półtora roku, bo nie można było znaleźć lekarzy, którzy chcieliby pracować w Afryce. - Szpital ma 20 łóżek, ale potrzeby są ogromne. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach stycznia zdiagnozowano 390 osób, a 90 z nich hospitalizowano. Marzy nam się rozbudowa ośrodka o kolejne sale dla chorych, gabinet dentystyczny, laboratorium, pracownię USG, salę przyjęć i aptekę – mówi dyrektor szpitala Elżbieta Wryk. Posłuchaj » - Mówi Elżbieta Wryk, tarnowska misjonarka kierująca szpitalem w Bagandou [mp3; czas: 2.16] Nad wejściem do ośrodka wisi tabliczka z napisem „Katolickie Centrum Zdrowia im. Jana Beyzyma ufundowane przez diecezję tarnowską”. - Wykonujemy proste operacje, cesarskie cięcia i podstawowe zabiegi. Najczęstszymi chorobami są malaria, wszelkiego rodzaju owrzodzenia i liczne pasożyty. Najwięcej zużywamy środków opatrunkowych, najczęściej podajemy chininę, penicylinę, podstawowe antybiotyki oraz kroplówki – mówi lekarka Izabela Chodor. Posłuchaj » - Lekarz Izabela Chodor mówi w jakich przypadkach najczęściej ludzie proszą o pomoc [mp3; czas: 0.59]. Dużym problemem wciąż jest wiara ludzi, że pomóc mogą im szamani i uzdrawiacze. - Wśród tutejszej ludności powszechne jest myślenie, że przyczyny chorób są ponadnaturalne. Dlatego najpierw chorzy idą do szamanów i czarowników, a dopiero potem do lekarzy. W efekcie na pomoc medyczną często jest za późno – opowiada misjonarka Elżbieta Wryk. Razem z biskupem Wiktorem Skworcem do Bagandou przyjechały trzy siostry Pasterzanki, które podejmą pracę w szpitalu. Mają one zająć się trędowatymi, będą także uczyć profilaktyki jeżdżąc do wiosek oraz pomagać w dożywianiu najbiedniejszych. Szpitalem kieruje Elżbieta Wryk z diecezji tarnowskiej, personel to dwie lekarki – Izabela Chodor i Alicja Toton, lekarz – Afrykańczyk wykonujący operacje, dwie położne oraz siedem osób obsługi medycznej. Szpital w Bagandou został wybudowany przez diecezję tarnowską w 2004 roku. Pieniądze na ten cel w 2000 roku zebrały dzieci, które wzięły udział w kolędzie misyjnej. W sposób szczególny placówka ma służyć i leczyć Pigmejów. Im nikt nie pomaga, nawet wśród Afrykańczyków są traktowani jako najniższa i gorsza kategoria ludzi. Leczeni uiszczają symboliczną opłatę, którą można porównać do realnej wartości trzech bananów. Jeśli nawet na to ich nie stać, mogą bezpłatnie liczyć na opiekę. Wszystkie państwowe ośrodki zdrowia są płatne i bez pieniędzy nie można w nich uzyskać żadnej pomocy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tof
  12.06.2013 22:27
  Jeden z kanoników ostatnio prywatnie mówił, że arcybiskup Skworc usilnie stara się w Rzymie o zostanie kardynałem.
  Byłby niezły skandal. gdyby tajny współpracownik UB (TW Dąbrowski) został kardynałem.
  Chyba Papież Franciszek takich osobników nie dopuści do takiej godności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Wtorek
  dzień
  9°C Wtorek
  wieczór
  9°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  wiecej »