Kard. Dziwisz: Biblijne słowa "prawo i sprawiedliwość" zobowiązują

Te oryginalne, biblijne słowa - prawo i sprawiedliwość - powinniśmy wymawiać z najwyższym szacunkiem i odpowiedzialnością. A jeżeli przyjmujemy je jako program działania, powinniśmy pamiętać, że mają swoje źródło w naszym Stwórcy i Panu, i że w sposób szczególny zobowiązują - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej dla uczestników Kongresu PiS.

Metropolita krakowski apelował do polityków, aby ich działalność wypływała z wiary w Boga, dobrze stanowili prawa, troszczyli się życie i rodzinę. Nawiązując do nazwy partii zaznaczył, że „te oryginalne, biblijne słowa – prawo i sprawiedliwość – powinniśmy wymawiać z najwyższym szacunkiem i odpowiedzialnością. A jeżeli przyjmujemy je jako program działania, powinniśmy pamiętać, że mają swoje źródło w naszym Stwórcy i Panu, i że w sposób szczególny zobowiązują tych, którzy do nich nawiązują w działalności publicznej, troszcząc się o dobro wspólne.” Przestrzegał, że w dzisiejszym świecie działają zorganizowane siły zła. "Trzeba znać te siły i mieć świadomość, że zmierzenie się z nimi jest możliwe jedynie wówczas, gdy mamy pewność, że po naszej stronie stoi Bóg" - mówił i życzył uczestnikom Kongresu, aby prawda, że "prawo i sprawiedliwość podstawą tronu Bożego" towarzyszyła na co dzień politykom. Biorąc pod uwagę zawarte w tytule partii pojęcie „sprawiedliwości”, stwierdził, że jest na nią wciąż wielkie oczekiwanie w Polsce. „Sprawiedliwość to troska o uczciwość, doceniająca każdego prawego człowieka. Sprawiedliwość to troska o ład i przejrzystość w życiu wspólnoty ludzkiej. Jako ludzie wierzący wiemy, że ta wartość płynie wprost z serca Boga. On jest Sprawiedliwością i dlatego wzywa do pełnej odpowiedzialności za każde nasze słowo, za każdą decyzję i czyn. Bóg jest też naszą mocą i nagrodą. Jego sprawiedliwość gwarantuje nam wytrwanie w zmaganiach o sprawiedliwość na ziemi” – kontynuował. Przypomniał też, że w dzisiejszej Polsce jednym z głównych punktów zainteresowania każdej partii winna być troska o rodzinę. „W naszym narodzie troska o rodzinę winna zajmować centralne miejsce, bo zdrowa i liczna rodzina zadecyduje o naszej przyszłości. Kościół w Polsce przeżywa ten rok pod hasłem „Otoczmy troską życie”. W tak sformułowanym haśle zawiera się także troska o dobro rodziny, która jest podstawowym środowiskiem życia człowieka” - oświadczył. Kardynał krakowski apelował, aby każdy z polityków, członków PiS osobistym świadectwem życia ukazywał piękno i moc słów: prawo i sprawiedliwość. „Żyjemy w czasach szczególnego zapotrzebowania na świadków sprawiedliwości. Po ludzku biorąc nie jest to łatwe, zważywszy na układy, w jakich żyjemy. Jednak w oparciu o pomoc Boga jest możliwe do wykonania. Dlatego trzeba szukać oparcia w Nim” - wyjaśnił.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  01.02.2009 22:55
  Ładnie i słusznie ks. Kardynał powiada, ale zupełnie nie życiowo. SUPKI SĄ WAŻNE. Tylko słupki. Reszta, w tym hasła, to tylko przydatne instrumentarium. Prawdziwe cele zaś, pod kryptonimem "Ojczyzna" skryte, mają być dla profanów nierozpoznawalne.

  Przykra i Smutna to konstatacja, ale gdzie jest powiedziane, że ma być miło i wesoło?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  dzień
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »