Reklama

Rok dwóch papieży

To był rok dwóch papieży: Benedykta XVI, który rezygnując z papieskiej posługi podjął chyba najtrudniejszą i zarazem najodważniejszą decyzję w swoim życiu, oraz jego następcy - pierwszego w historii Kościoła papieża o imieniu Franciszek.

Reklama

26 czerwca - powstała Papieska Komisja ds. Instytutu Dzieł Religijnych (IOR). Przewodniczy jej kard. Raffaele Farina. Będzie ona dodatkowym instrumentem kontroli nad tym tzw. bankiem watykańskim. W 2013 r. został zmieniony zarząd Instytutu: prezes (jeszcze z nominacji Benedykta XVI), dyrektor generalny i prałat. Postanowili oni m.in. zamknąć niemal 1300 istniejących kont. Okazało się bowiem, że wśród ich posiadaczy są osoby, które nie mają lub nie powinny mieć prawa do konta w IOR. IOR postawił sobie za cel „zero tolerancji” dla każdej podejrzanej transakcji. - Nie jesteśmy bankiem, nie dążymy do osiągnięcia zysku, każdy grosz nadwyżki powinien służyć Stolicy Apostolskiej. Musimy być czyści pod każdym względem - deklarował prezes Ernst von Freyberg. W tym roku IOR po raz pierwszy ujawnił swoje bilanse.

28 czerwca – w Warszawie podpisano wspólną deklarację Kościołów rzymsko- i greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie. "Wiemy, że chrześcijańska ocena zbrodni wołyńskiej domaga się od nas jednoznacznego potępienia i przeproszenia za nią" – stwierdza historyczny dokument, ogłoszony w przededniu 70. rocznicy czystek etnicznych. Podpisy pod deklaracją złożyli: abp Światosław Szewczuk – metropolita kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Józef Michalik – metropolita przemyski obrządku łacińskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski obrządku łacińskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy oraz abp Jan Martyniak – metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Dzień wcześniej, podczas uroczystej panichidy – nabożeństwa za zmarłych – abp Szewczuk skierował prośbę o przebaczenie do Polaków, którzy stracili bliskich podczas zbrodni wołyńskiej w 1943 r.

5 lipca - „Lumen fidei” (Światło wiary) - encyklika dwóch papieży. Franciszek przejął i uzupełnił szkic przygotowany jeszcze przez Benedykta XVI, pomyślany jako zamknięcie tryptyku encyklik o wierze, nadziei („Spe salvi”) i miłości („Deus caritas est”). Powstała w ten sposób encyklika pisana „na cztery ręce”, jak mówił papież.

6 lipca - prawie 60 tys. ludzi spotkało się 6 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie, by razem uwielbiać Jezusa. Spotkanie poprowadził o. John Bashobora z Ugandy. To było piękne doświadczenie jedności, siły wspólnej modlitwy, radości bycia blisko Chrystusa i bycia częścią Kościoła. Te jednodniowe rekolekcje były wybudzaniem polskich katolików do żywszej wiary. Takiej, która traktuje Boga jako osobę działającą w historii, a nie ideę lub odległe Bóstwo.

8 lipca - Franciszek odwiedził wyspę Lampedusę. To była była jego pierwsza podróż od czasu wyboru na Stolicę Piotrową. Papież przybył tam, by uczcić pamięć osób, które chcąc dostać się do Europy, utonęły w Morzu Śródziemnym. Podczas Mszy św. prosił Boga o wybaczenie obojętności wobec losu imigrantów.

19 lipca - Franciszek utworzył Papieską Komisję ds. Organizacji Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej. Ma ona wypracowywać rozwiązania w kwestii lepszego zarządzania finansami, nieruchomościami, przejrzystości przy zakupie dóbr i zamawianiu usług, zapobiegania marnotrawstwu środków itp. W skład ośmioosobowej komisji weszli eksperci w kwestiach prawnych, ekonomicznych, finansowych i organizacyjnych. Przewodniczącym został 57-letni Maltańczyk Joseph Zahra.

22-28 lipca - XVIII Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro z udziałem papieża Franciszka. W spotkaniu uczestniczyło ok. 3 mln młodych ludzi ze 130 krajów świata.

7 września - w wigilię Narodzenia Najświętszej Marii Panny, obchodzono światowy dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Ok. 100 tys. wiernych, rzymian i turystów wzięło udział w czuwaniu modlitewnym na placu św. Piotra, której przewodniczył papież Franciszek. Papież nie pozostawał tylko przy modlitwie. Wykorzystywał różne kanały dyplomatyczne, aby wpływać na pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii. W orędziu do głów państw i szefów rządów uczestniczących w odbywającym się 5 i 6 września szczycie G20 w Sankt Petersburgu, Franciszek zaapelował, aby przeszkodzili w dalszym przelewie krwi, ale jednocześnie w sposób zdecydowany sprzeciwił się interwencji militarnej. W modlitwach na całym świecie wzięli udział nie tylko katolicy, ale także protestanci, prawosławni, muzułmanie oraz przedstawiciele innych religii i wyznań chrześcijańskich, m. in. muzułmanie w samej Syrii zgromadzili się na modlitwie w meczecie Umajjadów w Damaszku a w Stambule wraz z wyznawcami prawosławia modlił się ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I. Ofiarami trwającego od ponad dwóch lat konfliktu w Syrii jest 7 mln osób, w tym ponad 5 mln uchodźców wewnętrznych, którzy musieli opuścić swoje domy oraz 2,2 mln uchodźców zewnętrznych, którzy uciekli z kraju w poszukiwaniu schronienia w Libanie, Iraku, Turcji, Jordanii i Egipcie. 75 procent z nich to dzieci i kobiety, żyjące do dziś w skrajnej nędzy. Szacuje się, że dotychczas zginęło ponad 100 tys. osób.

31 sierpnia - papież mianował 58-letniego abp Pietra Parolina, dotychczasowego nuncjusza apostolski w Wenezueli, nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. Zastąpił kard. Tarcisia Bertonego, który pełnił tę funkcję od 2006 r.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama