Uganda: Pokojowa Nagroda Niwano dla anglikańskiego księdza

Pochodzący z Ugandy anglikański duchowny, ks. Gideon Byamugisha, został uhonorowany Pokojową Nagrodą Niwano (Niwano Peace Prize). Nagroda wręczana przedstawicielom wspólnot religijnych jest odpowiednikiem Pokojowej Nagrody Nobla.

Ks. Gideon Byamugisha został wyróżniony za zaangażowanie na rzecz walki z HIV/AIDS. Urodzony w 1959 roku kapłan jest pierwszym afrykańskim duchownym, który publicznie przyznał że jest nosicielem HIV. "Gdy ks. Gideon Byamugisha publicznie oznajmił że jest nosicielem HIV zerwał zasłonę milczenia wokół tego tematu, a jego wyznanie odbiło się szerokim echem pośród religijnych wspólnot na całym świecie" - powiedziała Linda Hartke, przewodnicząca Ecumenical Advocacy Alliance, skupiającej swe działania na walce z HIV/AIDS. Hartke zauważa, że to dzięki ks. Byamugisha powstała międzynarodowa sieć jednocząca liderów afrykańskich wspólnot religijnych zarażonych HIV/AIDS (ANERELA+, czyli African Network of Religious Leaders Living with or Personally Affected by HIV or AIDS). Podkreśla też, że działalność ks. Byamugisha nie ogranicza się do wspólnot religijnych, ale że miała wpływ na władze i świeckie organizacje międzynarodowe. "Jego przykład wzbudził wzrost świadomości pomiędzy kościołami i ludźmi wiary… wzywając ich do zaangażowania, wsparcia i coraz większej troski" o ofiary HIV/AIDS. "Ks. Gideon nie zachowuje się jak ofiara, lecz jak poruszyciel. Swojemu osobistemu cierpieniu nadał wymiar nadziei. Jego przykład dodaje odwagi, inspiruje i pomógł już wielu ofiarom HIV/AIDS" - powiedział jeden z członków Komisji Niwano Peace Prize. 7 maja w Tokio ks. Gideon Byamugisha otrzyma nagrodę, której równowartość wynosi 213 000 dolarów amerykańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  wiecej »