Wietnam: Konferencja o społecznej odpowiedzialności

Wietnamskie organizacje religijne pragną służyć swemu krajowi i jego mieszkańcom, ale potrzebowałyby do tego więcej wolności. Zwrócono na to uwagę podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się od 12 do 14 lutego w Do Son na północy Wietnamu.

Została ona zorganizowana wspólnie przez Wietnamską Konferencję Biskupów, państwową Akademię Nauk Społecznych, Instytut Filozofii i dzieło pomocy niemieckiego episkopatu Misereor. Udział brało 140 uczestników z Wietnamu i ośmiu innych krajów, głównie azjatyckich i latynoamerykańskich – w tym z Południowej Korei, Chin kontynentalnych i Tajwanu. Głos zabrało 40 mówców, z czego 14 katolików. Tytuł konferencji brzmiał: „Odpowiedzialność społeczna w kontekście gospodarki rynkowej”. Podczas konferencji abp Etienne Nguyen Nhu The przyznał, że rozpoczęta przez władze wietnamskie pod koniec lat 80. zeszłego wieku polityka odnowy przyniosła pewną poprawę stopy życiowej. Jednak zwłaszcza na peryferiach kraju wielu ludzi żyje w ubóstwie i nie ma pełnego dostępu do oświaty ani służby zdrowia. Metropolita Hue zwrócił uwagę, że organizacje religijne mogłyby wiele wnieść na tym polu, ale wietnamskie prawo im na to nie pozwala. Nie mogą prowadzić szkół ani mediów, a do służby zdrowia dopuszczane są tylko w bardzo małym zakresie. Większą wolność dla obecności Kościoła w mediach postulowali też inni katoliccy uczestnicy konferencji. Przypomniano, że zabronione jest wydawanie prywatnej prasy. Nakłady pism kościelnych są bardzo ograniczone. Oficjalny dwumiesięcznik katolicki (Hiep Thong – Komunia) wychodzi tylko w stu egzemplarzach. Tegoroczna wietnamska konferencja o społecznej odpowiedzialności w kontekście gospodarki rynkowej była już drugą tego typu. Pierwsza odbyła się przed dwoma laty. Za miesiąc sympozjum o stylu życia Wietnamczyków w Mieście Ho Chi Minha – dawnym Sajgonie – zorganizuje miejscowy Kościół razem z Instytutem Filozofii. Natomiast w październiku kościelny klub, którym kieruje o. Paul Nguyen Tai Hop OP, ma zorganizować wspólnie z państwowym Instytutem Studiów o Religii sympozjum poświęcone wierze i stylowi życia wietnamskich katolików.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  wiecej »