Poseł przekroczył o 49 km dozwoloną prędkość, nie zatrzymał się do kontroli, a interweniującemu policjantowi groził zwolnieniem z pracy - podała policja. Wojciech Penkalski (Twój Ruch) twierdzi, że nie zauważył ograniczenia prędkości i zaprzecza, by uciekał przed policją.
Rzeczniczka komendy powiatowej policji w Lidzbarku Warmińskim Monika Klepacka poinformowała we wtorek PAP, że w poniedziałek po godz. 16 patrol, w skład którego wchodzili policjant i funkcjonariusz straży granicznej, kontrolował kierowców jadących drogą Dobre Miasto-Orneta (warmińsko-mazurskie).
"Zauważyli, że w miejscowości Karbowo w gminie Lubomino z dużą prędkością w terenie zabudowanym jechał opel. Kontrola prędkości wykazała, że kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 49 kilometrów. Funkcjonariusz dał znak czerwoną latarką, by kierowca zatrzymał się na poboczu, jednak ten pojechał dalej" - powiedziała Klepacka.
Funkcjonariusze przez kilka kilometrów ścigali kierowcę. Ten zatrzymał się dopiero przed przejazdem kolejowym, na który miał za chwilę wjechać pociąg. Policjant podszedł do samochodu, by wylegitymować kierowcę. Ten podał mu legitymację poselską, mówiąc, "że ten dokument powinien załatwić sprawę".
Policjant poinformował posła, że sporządzi stosowaną dokumentację i o całej sprawie powiadomi marszałka Sejmu. Jak podkreśliła Klepacka, "wówczas kierowca zaczął wypowiadać pod adresem policjanta wulgarne słowa i grozić, że zwolni go z pracy".
Klepacka dodała, że badanie alkomatem dało wynik negatywny. Poseł pytany przez policjanta, dlaczego się nie zatrzymał, miał odpowiedzieć, że nie widział patrolu policyjnego.
Sam Penkalski w przekazanym PAP oświadczeniu zaprzeczył, jakoby uciekał przed policją. "Nie jest prawdą, że uciekałem przed policją. Natychmiast po wezwaniu, zatrzymałem się do kontroli. Funkcjonariusze drogówki mnie wylegitymowali i zgodnie z procedurą odstąpili od czynności po spisaniu danych z dokumentów. Poinformowali również, że skierują do marszałkini Sejmu wniosek o ukaranie. Przyjąłem tę informację spokojnie, bez żadnych emocji, a już z całą pewnością bez używania słów obraźliwych czy też gróźb zwolnienia z pracy" - napisał poseł TR.
"Faktycznie nie zauważyłem ograniczenia prędkości, deklaruję, że jestem jak zawsze gotów ponieść tego konsekwencje, co jest jednoznaczne ze zrzeczeniem się w tej sprawie immunitetu" - napisał w oświadczeniu Penkalski.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.