Myślenie ma przyszłość

Polacy na temat homoseksualizmu mają różne opinie. Tak wynika z przedstawionych przez "Rzeczpospolitą" badań opinii publicznej. W jednej sprawie prawie wszyscy są zgodni: państwo nie musi homoseksualistów wspierać z powodu ich rzekomej dyskryminacji.

Cieszyć się czy smucić z wyników przedstawionych przez Rzeczpospolitą badań? Trudno powiedzieć. Propaganda ruchów homoseksualistów zrobiła już swoje. To, że Polacy nie uważają, jakoby homoseksualiści byli w Polsce dyskryminowani to jedna rzecz. To, że spory odsetek Polaków (38 procent) uważa, że homoseksualizm to jedna z kilku równoprawnych orientacji jest raczej smutne. Bo jak się głębiej nad tym zastanowić cóż to znaczy? Jaka jeszcze orientacja jest „rownoprawna”, skoro homoseksualizm ma być „jedną z kilku”, a nie jedną z dwóch?? Pociąg do dzieci? Do starców? Do zwłok? A może zoofilia? To, że zagadnięci znienacka przez ankietera w takie niuanse nie wchodzą, można zrozumieć. Dziwi, że ktoś tak ankietę sformułował, że momentami nie bardzo wiadomo o co chodzi. Nie tylko zresztą w kwestii kilku równoprawnych orientacji. 40 procent ankietowanych miało powiedzieć, że homoseksualizm nie jest (albo raczej nie jest) grzechem. Tylko że w tej grupie mogą mieścić się zarówno ci, którzy homoseksualizm pochwalają jak i ci, którzy znają dobrze naukę Kościoła. Według niej nie homoseksualizm jest grzechem, a praktykowanie go. Kiedy się formułuje ankietę warto pomyśleć i takie niuanse zauważyć. Ważne też, by komentując jej wyniki nie popadać w modne ostatnio uproszczenia. Widać je w opiniach pani dr hab. Barbary Tryjarskiej, psychologa klinicznego z Uniwersytetu Warszawskiego. Pół biedy, gdy dziwi się, iż duży odsetek Polaków uważa homoseksualizm za chorobę psychiczną. Faktycznie, jak to zauważył swego czasu profesor Kępiński, różnica między „alius” a „varius” bywa płynna. Pytanie dlaczego za wariata uznaje się schizofrenika martwiącego się głodem w Afryce i nie zwracającego uwagi na swoją podartą koszulę a nie tego, który martwi się podartą koszulą i nie zauważa głodu w Afryce pozostanie zawsze aktualne. Jednak twierdzenie pani doktor, że homoseksualizmu nie można traktować jako zboczenia brzmi jak uparte powtarzanie zaklęcia, które ma odmienić rzeczywiostość. A niby dlaczego nie można? Z perspektywy czystej biologii popęd seksualny służy przedłużeniu gatunku. Jeśli jest ukierunkowany tak, że uniemożliwia prokreację, to dlaczego uważać to za normę? Warto ciągle wracać do podstawowych pytań, a nie ulegać modom, które udzielając gotowych odpowiedzi na pytania podstawowe, chciałyby w dyskusji już do nich nie wracać. Bo bez podstaw w wielu sprawach nie sposób wydać sprawiedliwej opinii. Widać to dziś nie tylko w kwestii podejścia do homoseksualizmu. Także w innych, głośnych ostatnio w Polsce sprawach. Gdy w dyskusji nad działaniami ABW zapomina się, że pani Barbara Blida nie została zastrzelona przez funkcjonariuszy, a popełniła samobójstwo, ocenia się sprawę z fundamentalnie błędnej perspektywy. Gdy nie wnika się w prawdę, komu służyły służby specjalne przed 89, a komu po 89 roku, wtedy rzeczywiście zaciera się różnica między współpracownikiem jednych i drugich. Szukając roztropnej, umiarkowanej oceny zjawisk nie wolno zapominać o prawdach elementarnych.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Michał
  04.05.2007 21:34
  Najbardziej do tzw. homofobii, przyczyniają się zapewne sami homoseksualiści. Ich choroba nadaje się do leczenia, nie zaś afiszowania i paradowania. Wtedy nie będą powodem zgorszenia i "fobii", ani obiektami wzgardy ze strony osób o zdrowej orientacji.
  Należy przy tym podkreślić, że w innych dziedzinach życia, na pewno mogą w sobie wiele dobrego i wartościowego odkryć.
 • 05.05.2007 09:08
  W przeciwieństwie do pani doktor, jednak uważam homoseksualizm za zboczenie i nie mam takiej potrzeby , aby patrzeć na propagowanie tej inności .Przyznaję ,że zdarzają się przypadki ze skłonnościami wrodzonymi , które by należało oceniać inaczej . Tylko ,ze w takim przypadku homoseksualista powinien przeciwdziałać swej skłonności [ pracując nad sobą , unikać okazji i nieposunięcia się nigdy do granicy perwersyjnego stosunku cielesnego ] a nie afiszować się z tym , przed całym światem .Skoro homoseksualiści walczą o takie same prawa , co do np. zawierania związków małżeńskich , posiadania dzieci ? i uważają to za normalne , mam jedną propozycję -niech choć jedna para homoseksualistów udowodni mi tę ów normalność , wydając na świat swego potomstwa - wówczas , nie będę miała jakichkolwiek aluzji , co do ich związku.
 • grzesiek
  09.05.2007 00:57
  tez uwazam homoseksualizm za zboczenie - to taka delikatna nazwa okreslajaca chorobe. Jest to rodzaj moze genetycznej a moze nabytej choroby polegajacej na niewlasciwym urzywaniu narzadow swojego ciala.
 • tolek
  21.09.2007 14:36
  Homoseksualizm nie jest normalny, więc utrudnijmy gejowi znalezienie sobie partnera.

  Brak nogi nie jest normalny, wiec utrudnijmy osobie na wózku grę w koszykówkę.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »