Gwałt w majestacie prawa

Amerykańscy lekarze nie będą mogli odmówić wykonania aborcji. Administracja Baracka Obamy podjęła kroki w celu uchylenia obowiązującego od niedawna prawa, zezwalającego im na odmowę zabicia nienarodzonego dziecka ze względu na przekonania. To kolejna ilustracja smutnej prawdy, że pod płaszczykiem obrony wolności obywateli coraz częściej wprowadza się nowy totalitaryzm.

Ginekolodzy nie widzą w tym nic złego – mogli przed laty chwalić się polscy zwolennicy niczym nieskrępowanej aborcji. Rzeczywiście, trudno było znaleźć takiego, który by jej nie chciał wykonać. Przyczyna takiego stanu rzeczy była dość prosta i nie była spowodowana jakimś wyższym stopniem świadomości specjalistów w tej dziedzinie: przez lata ginekologiem nie miał szans zostać ktoś, kto w procesie kształcenia nie chciał brać udziału w procederze zabijania nienarodzonych. Ci bardziej wrażliwi albo musieli wybierać inną specjalizację, albo przełamać swoje wewnętrzne opory. Czyli godzić się na faktyczny gwałt zadawany ich sumieniom. Jeśli dziś, za przykładem Ameryki, wolność jednych będzie się chronić przymusem wobec drugich także w innych krajach, chrześcijanie będą powoli rugowani z coraz większych obszarów życia społecznego. Zwłaszcza, gdy przybywać będzie spraw, w których chrześcijanin będzie zmuszany postępować wbrew własnemu sumieniu. Chrześcijanie jako obywatele danego kraju, muszą jego prawa przestrzegać. To jasne. Nawet jeśli nie zawsze idealnie przystaje do ich moralnych przekonań. Jednak w sprawach szczególnie kontrowersyjnych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą prawa osób trzecich, którym odmawia się prawa do decydowania o ich losie, muszą mieć możliwość odmowy uczestniczenia w tym, co uważają za złe. Karanie ich za taką odmowę jest gwałceniem ludzkich sumień. I to – paradoksalnie – w rzekomo w imię obrony ludzkich wolności. Może jako chrześcijanin powinienem mieć nadzieję, że świat niebawem otrzeźwieje; że nauczony doświadczeniem apartheidu nie zechce tworzyć zawodów "tylko dla niewierzących". Niespecjalnie się jednak łudzę. Nasz Mistrz zapowiedział, że na świecie doznamy ucisku. Choć aż wierzyć się nie chce, że jest to możliwe w społeczeństwach tak wyczulonych na punkcie praw jednostki. Cóż, to tylko jeszcze jeden powód by uznać, że zawsze ma rację...

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Szolga
  01.03.2009 15:45
  Ciekawe co pan Obama zrobi gdy szpitale katolickie zamkną oddziały położnicze by nie być narażonymi na działanie wbrew zasadom chrześcijaństwa
 • Stanisław Miłosz
  01.03.2009 21:42
  Szolga: Co zrobi Obama, gdy katolickie szpitale zostaną zamknięte? Nic szczególnego. W poczuciu dobrze wypełnionych zobowiązań przyjmie pochwały Komisji Trójstronnej i Klubu Bilderberg, a może nawet samego "rządu światowego". I słusznie, honory będą mu się należały - kolejny krok ku Nowej Erze będzie wykonany.

  Tomasz: A kto i jak niby ma to ("opanowac eksponowane stanowiska") zrobić? W takie cuda to chyba nie wierzymy, prawda? W Kościele przecież nie ma "tajnych związków", nie stosuje się metod podstępu, intrygi, przemocy. Wszystko jawnie i demokratycznie, a tak - jak widać - się nie daje.
  Poza tym nie byłoby to w duchu soboru. Trzeba dialogować, dialogować do upadłego.
 • marek
  02.03.2009 10:17
  czy mam obowiązek płacić podatki, skoro w ten sposób przykładamy rękę do czynów sprzecznych z moim sumieniem...? Jesteśmy tak uwikłani w ten świat, że tylko Jego moc może wyprostować nasze ścieżki
 • Tomasz
  07.03.2009 14:15
  'Trzeba dialogować, dialogować do upadłego.'

  Owszem mozna i trzeba ale lepiej jak sie ma odpowiednie narzedzia zwlaszcza ze coraz bardziej oddajemy pole.
  Co sie moze dziac z dziecmi zaadoptowanymi przez gejow? Mozna sie domyslac .Ale wielu woli sie nie domyslac.Tak jak wielu tchorzliwych pedagogow dzisiaj woli mowic ze deszcz pada gdy im sie pluje w twarz. Przyzwyczaili sie do swojej bylejakosci.
  czy jesli ktos o pogladach katolickich obejmie wyokie stanowisko i mowi jasno o swych pogladach -to musi byc spisek?wazne tylko by nie byl pieniaczem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »