Papież Franciszek przyjął dziś drugą grupę biskupów polskich – z metropolii warszawskiej, krakowskiej oraz biskupa polowego Wojska Polskiego.
Papież Franciszek uważa Kościół w Polsce za obiecujący, żywy i dynamiczny, za Kościół, który podejmuje sprawy aktualne w świecie – powiedział KAI po spotkaniu z Franciszkiem kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski był w drugiej grupie biskupów, którzy w ramach wizyty „ad limina” spotkali się w poniedziałek z Ojcem Świętym.
- Dialog z papieżem był ogromnie sympatyczny, jesteśmy ubogaceni. To była bardzo rzeczowa wymiana myśli. Ojciec Święty chciał poznać nasze duszpasterstwo - mówił po spotkaniu kard. Dziwisz. Jak dodał, Franciszek z uznaniem odniósł się do tego, że w Polsce są ludzie w dużej mierze praktykujący, przystępujący do spowiedzi.
Metropolita krakowski dodał, że „Polska to kraj pluralistyczny, ale nie uciekamy od niego, podejmujemy dialog, bo chcemy głosić Dobrą Nowinę wszystkim, nikogo nie odrzucamy. A tych, którzy odeszli i którzy są mniej wrażliwi, pragniemy swym świadectwem z powrotem przyciągnąć do Kościoła”.
Jak powiedział KAI kard. Dziwisz, Franciszek mówiąc o Kościele w Polsce zauważył, że jest to Kościół obiecujący, żywy i dynamiczny, który podejmuje sprawy aktualne w świecie.
Papież sporo uwagi poświęcił duszpasterstwu rodzin. Zdaniem kard. Dziwisza, Franciszek ma w tej kwestii wielkie doświadczenie z Ameryki Łacińskiej, wie jakie są problemy rodzin. - Papież zauważył, że rodzina to dzisiaj główny problem. Myśmy jeszcze dodali, że rodzina przechodzi kryzys, zwłaszcza demograficzny. Rozmawialiśmy także o młodzieży – poinformował kard. Dziwisz.
Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami poprosił, aby dobrze przygotowali Światowy Dzień Młodzieży w 2016 roku. Biskupi z kolei zapewnili, że Ojciec Święty cieszy się w Polsce ogromną sympatią, nie tylko wśród wierzących, ale także tych, którzy stoją na zewnątrz Kościoła.
Kard. Kazimierz Nycz powiedział KAI, że papież dużo już wie o naszym Kościele. - Pyta i słucha z wyczuciem o naszej sytuacji, odpowiada i dopowiada - mówił metropolita warszawski. Jak zaznaczył kard. Nycz, udało się omówić problemy i sprawy Kościoła w Polsce w świetle doświadczeń papieża - biskupa Rzymu. Ojciec Święty odwoływał się także do swojego duszpasterskiego posługiwania w Kościele argentyńskim.
Biskupi rozmawiali z Franciszkiem m.in. o ewangelizacji, katechizacji, poruszyli także kwestię spowiedzi. Jak powiedział kard. Nycz, za praktykę spowiedzi indywidualnej biskupi zostali przez papieża pochwaleni.
Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podkreślał z kolei braterski styl spotkania. - Papież zaprosił nas do wymiany wrażeń i doświadczeń, bardzo uważnie nas słuchał - mówił.
W spotkaniu uczestniczył także bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger. Audiencję nazwał solidną godziną otwartej wymiany zdań.
Franciszek zwrócił także uwagę na specyfikę duszpasterstwa żołnierzy, podkreślając że w mediach często przemilczane są skutki wojny. M.in. to, że żołnierze wracają do swoich krajów chorzy, nierzadko rozpadają się także małżeństwa.
W gronie biskupów przyjętych dziś przez Ojca Świętego byli:
Arcybiskup metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz wraz z biskupami pomocniczymi Józefem Górzyńskim i Rafałem Markowskim.
Biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser SAC z biskupem pomocniczym Markiem Solarczykiem.
Biskup płocki Piotr Libera z biskupem pomocniczym Romanem Marcinkowskim.
Arcybiskup metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz z biskupami pomocniczymi Damianem Muskusem OFM, Grzegorzem Rysiem, Janem Szkodoniem, Janem Zającem a także biskupem Tadeuszem Pieronkiem.
Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel wraz z biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym oraz biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem.
Biskup kielecki, Kazimierz Ryczan z biskupami pomocniczymi Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż z biskupami pomocniczymi Janem Piotrowskim, Stanisławem Salaterskim i Wiesławem Lechowiczem.
Oraz biskup polowy Wojska Polskiego, Józef Guzdek.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.