Z inicjatywy wiernych świeckich Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) we Lwowie 16 lutego ruszył Majdan Modlitewny, w trakcie którego od rana do wieczora, w każdej godzinie, kwadrans jest poświęcony wspólnej modlitwie w intencji pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie.
„Otrzymaliśmy błogosławieństwo dla inicjatywy od naszych lwowskich hierarchów greckokatolickich" – powiedziała KAI Zenia Kuszpeta, inicjator i współzałożycielka wspólnot „Wiara i Światło” na Ukrainie oraz jedna z organizatorów Majdanu Modlitewnego.
Do udziału w tym projekcie zaproszono różne środowiska chrześcijańskie miasta. "Liczymy na to, że organizacja takiej cogodzinnej publicznej wspólnej modlitwy ekumenicznej pozwoli naszemu Panu wkroczyć w bieg historii naszego narodu, zjednoczyć Ukraińców wokół wspólnej idei, sprzyjać zmianie świadomości ludzi, jak również powrócić do prawdziwych wartości chrześcijańskich a także pomoże nam skierować nasze spojrzenie na pokojowe formy realizacji żądań manifestantów” - powiedziała Zenia Kuszpeta.
Na Majdanie Modlitewnym we Lwowie odmawiane są różnego rodzaju modlitwy, czytane jest Pismo Święte, są głoszone krótkie kazania kapłanów, a także śpiewane pieśni religijne. „Nasze modlitwy są pozbawione wszelkich wezwań do przemocy czy innych form nie zgodnych z zasadami wartości chrześcijańskich. Najważniejszym celem jest wspólna modlitwa za Ukrainę” - zaznaczyła Zenia Kuszpeta.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.