Szefowie dyplomacji: Polski - Radosław Sikorski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier i Francji - Laurent Fabius w czwartek wieczorem udali się na kolejne spotkanie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. "Jest postęp, ale wciąż są ważne różnice zdań" - napisał na Twitterze min. Sikorski.
Ministrowie przedłużają pobyt w Kijowie do piątku. Sikorski napisał na Twitterze przed wieczornym spotkaniem: "Jest postęp, ale wciąż są ważne różnice zdań".
Wcześniej, po rozmowach unijnych ministrów z liderami opozycji ukraińskiej jeden z opozycyjnych polityków Witalij Kliczko oświadczył, że żadne ustalenia w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego w kraju nie zapadły.
Z dotychczasowych doniesień dotyczących treści rozmów ministrów w Kijowie wynika, że zaproponowali oni mapę drogową politycznego rozwiązania konfliktu: utworzenie rządu przejściowego, rozpoczęcie reformy konstytucji oraz przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich.
Pierwsze spotkanie unijnych ministrów z Janukowyczem trwało prawie sześć godzin. Po wyjściu z rozmów ministrowie nie chcieli rozmawiać z prasą. Agencja Interfax-Ukraina oceniła, że wyszli z administracji Janukowycza z niezadowolonymi minami.
Jednocześnie, jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rozmów, pojawiły się w nich pewne szanse na porozumienie. "Rysują się szanse na kompromis wokół skrócenia kadencji prezydenta i parlamentu, opracowania nowej konstytucji w ciągu kilku miesięcy i ukonstytuowania nowego rządu Ukrainy w ciągu kilku dni" - powiedział rozmówca PAP.
Podczas tej pierwszej rundy rozmów, jak przekazały media, Janukowycz dzwonił do prezydenta Rosji Władimira Putina. W Moskwie z kolei poinformowano, że do Kijowa uda się wysłannik Putina, który będzie pośredniczył w negocjacjach władz z opozycją.
Zanim doszło do rozmów unijnych ministrów, z Kijowa napływały na ten temat sprzeczne informacje - nawet o tym, że spotkanie odwołano ze względów bezpieczeństwa.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.