Reklama

Sobór Wszechprawosławny pierwszy od 13 wieków!

W 2016 roku ma się odbyć Sobór Wszechprawosławny - najwyższe zgromadzenie świata prawosławnego i pierwszy tego rodzaju "szczyt" tego odłamu chrześcijaństwa od ponad 13 wieków.

Reklama

Taką decyzję podjęli uczestnicy tzw. Synaksisu, czyli spotkania głów 13 autokefalicznych Kościołów prawosławnych, którzy pod przewodnictwem patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I obradują od 5 marca w jego siedzibie w Fanarze - dzielnicy Stambułu.

Według dwóch najważniejszych portali prawosławnych w Grecji - romfea.gr i amen.gr - zgodnie z pragnieniem i oczekiwaniami, wyrażanymi wielokrotnie przez gospodarza Synaksisu, sprawy przyszłego Soboru zdominowały obrady. Nie było to takie oczywiste, gdyż poszczególne Kościoły lokalne różniły się i nadal się różnią w podejściu zarówno do samej idei Soboru i celowości zwoływania go, jak i do ewentualnego jego programu.

Zdaniem tychże źródeł greckich, ustalono, że Wielki Sobór Prawosławia (po grecku: Megali Sýnodos tis Orthodoksías) odbędzie się w 2016 roku. Każdy Kościół lokalny - niezależnie od liczby wiernych i biskupów - będzie mógł wysłać nań do 20 biskupów i każdy Kościół będzie dysponował jednym głosem w czasie głosowania. Wszystkie decyzje mają zapadać jednogłośnie (konsensus). Szczegóły przyszłego zgromadzenia dopracuje specjalna komisja przygotowawcza, która zostanie wkrótce powołana. Miejscem obrad soborowych będzie prawdopodobnie cerkiew św. Ireny w Stambule (Konstantynopolu), w której w 381 odbył się II sobór powszechny (a pierwszy konstantynopolski).
Wśród 13 delegacji, biorących udział w posiedzeniu w Stambule, są przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z jego zwierzchnikiem, metropolitą warszawskim i całej Polski Sawą na czele.

Świat prawosławny za powszechne, tzn. ogólnochrześcijańskie, uznaje 7 pierwszych soborów, które odbyły się między 325 a 787 - oba w Nikei (Nicei, w Bitynii, ok. 80 km od Konstantynopola). Poza tym trzykrotnie zbierano się w Konstantynopolu oraz po razie w Chalcedonie (na przedmieściach tego miasta) i w Efezie. Na wszystkich tych zgromadzeniach wypracowywano naukę chrześcijańską, oczyszczając je z herezji, które od razu na nich potępiano.

Przygotowania do Soboru Wszechprawosławnego rozpoczęto na początku lat sześćdziesiątych XX wieku, równolegle z przygotowaniami do Vaticanum II i w dużym stopniu pod wpływem decyzji Jana XXIII o zwołaniu go. Po pierwszej naradzie wszechprawosłanej we wrześniu 1961 na greckiej wyspie Rodosie wydawało się, że sprawy potoczą się równie szybko jak w wypadku Soboru Watykańskiego II. Ale z biegiem czasu sprawy zaczęły się komplikować i pojawiać liczne zastrzeżenia co do programu i samej celowości takiego wydarzenia. Poszczególne Kościoły z czasem w ogóle przestały się interesować tym zagadnieniem i na wiele lat sprawa utknęła w martwym punkcie.

Dopiero w ostatnich latach, dzięki staraniom Patriarchatu Konstantynopolskiego, który był inicjatorem i od początku głównym orędownikiem zwołania Soboru, sprawy ruszyły z miejsca i obecnie zapadły konkretne decyzje w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama