Jakie wystawimy pomniki wdzięczności?

Być wdzięcznym można na wiele sposobów. Słowa są ważne, ale…

Zawsze zastanawiałem się, czy po niespodziewanej wizycie Jezusa nie zbankrutował. Kto? Zacheusz z Jerycha oczywiście. Tak rozdać połowę majątku ubogim i obiecać, że jak kogoś skrzywdził odda poczwórnie? Musiał być bardzo pewien swojej uczciwości. No i musiał umieć szybko rachować, że tak szybko wyliczył „połowę majątku” Chyba że nie wyceniał wartości swojego domu, ubrań i czegoś tam jeszcze, tylko miał na myśli zgromadzone pieniądze. Ale jakby nie było, gest niesamowity.

Ta nowotestamentalna scena przypomina mi się, kiedy czytam w jaki sposób rodzinna diecezja bł. Jana XXIII, Bergamo, chce podziękować za jego kanonizację. Czytam i nie mogę się nadziwić: jedna pensja od wszystkich księży na Fundusz „Praca dla Rodzin”. Z podobnym przeznaczeniem taca z dnia kanonizacji. Sprzedaż na ten cel kilku nieużywanych budynków. I do tego trzy inne inwestycje: szkoła na Haiti z trzyletnim utrzymaniem, kościół i ośrodek duszpasterski w Albanii oraz przerobienie starych koszar na centrum miasta w ośrodek dla najuboższych.  Sporo tego. To się nazywa gest!

Zastanawiam się, jak my, Polacy, podziękujemy za kanonizację Jana Pawła Wielkiego. Coś mi tam głowie świta o różnych inicjatywach. Wdzięczność za osobę Jana Pawła,  za pontyfikat… A za kanonizację? Na pewno takie inicjatywy są, tylko o nich zapomniałem. Ta skleroza :)

Ale przypomniało mi się, jak to ostatnio przez fora internetowe przelała się fala protestu po tym, jak rząd zapowiedział pomoc w leczeniu rannych podczas demonstracji na kijowskim Majdanie. U nas kolejki do lekarzy, nie można się dostać do specjalistów, a dla Ukraińców miejsce się znajdzie? – krzyczało całkiem sporo naszych rodaków. I nie była to wcale pierwsza taka reakcja. Pamiętam podobne, gdy organizowano transporty z pomocą humanitarną w różne rejony świata. Do byłej Jugosławii, do Czeczenii. „Najpierw zajmijmy się naszymi biednymi” – dało się tu i ówdzie słyszeć.

Polak i wdzięczność wyrażona jakoś inaczej niż słowami? To fatalnie dobrana para.

A szkoda. Przecież mądrzy ludzie zawsze mówili „człowiek posiada tylko to, co dał”. A sam Pan Jezus – jeśli wierzyć św. Pawłowi – mawiał, że „więcej jest radości w dawaniu niźli w braniu”. Może dlatego u nas ciągle tak stosunkowo biednie i smutno?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • M.R.
  01.04.2014 14:11
  Panie Redaktorze! Przecież w Polsce pełno pomników wdzięczności - dawno wystawionych. Jeszcze Panu mało? W każdy polskim mieście był/jest pomnik wdzięczności krasnoarmiejcom. Za gwałty, rabunki, mordy i wywózki zapewne. Bo za cóż by inkszego? Czyżby Armia Czerwona niosła na bagnetach, pokój, wyzwolenie, dobrobyt, kulturę i demokrację? A i pomników Jana Pawła nie brakuje... Ja bym tam wolał, by Polacy wzięli sobie do serca, choćby coś łatwiejszego z twórczości Karola Wojtyły, np. "Przed sklepem jubilera"? A prawda, zapomniałem podobno kapitan Piotrowski propaguje w Polsce na bilbordach swoje rozważania na temat tej twórczości. Sam Pa widzi, że Polacy są narodem oryginalnym. I wdzięcznym.
 • Vox populi
  02.04.2014 19:44

  "Polak i wdzięczność wyrażona jakoś inaczej niż słowami? To fatalnie dobrana para".

  Szanowny Panie Redaktorze, 
  zamiast obrażać Rodaków - lepiej niech się Pan pochwali tym, co Pan postanowił uczynić lub może już uczynił w podzięce za kanonizację bł. Jana Pawła II i za Jego Pontyfikat?
  Najprościej atakować innych - a mnie się wydaje, że najlepiej zacząć od siebie i dać "dobry przykład" tym "niewdzięcznym Rodakom"!

   

   

   

   

 • Andrzej_Macura
  04.04.2014 09:27
  M.R.... Mnie się po prostu podoba pomysł na pomnik diecezji Bergamo...

  Vox populi... Obrażam rodaków? Szczerze? Myślę, że żadne słowo nie jest w stanie obrazić człowieka który ma czyste serce. Najbardziej człowieka obraża to, co sam złego mówi czy robi. To bardziej niż cudze oceny - może i niesprawiedliwe - przedstawia kim człowiek jest.

  A co do tego, że mam sam powiedzieć co zrobiłem... Jak bym napisał, to by było, że się chwalę, nie? I tak źle i tak niedobrze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »