Berlin "zawiedziony" działaniami Rosji

Niemiecki rząd śledzi "z dużym niepokojem" ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert, ponawiając apel pod adresem "wszystkich odpowiedzialnych sił" o przeciwdziałanie eskalacji.

W Doniecku, Ługańsku i Charkowie doszło w czasie weekendu do zajęcia przez prorosyjskich separatystów gmachów publicznych, m.in. siedzib władz obwodowych.

Seibert uznał za zjawisko pozytywne podjęcie pracy przez misję obserwacyjną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). "To jest jak by nie było krok w pozytywnym kierunku, ale nie powinniśmy się łudzić: informacje z końca tygodnia wzbudzają nasz niepokój" - powiedział rzecznik.

Seibert przypomniał o sobotniej wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel na kongresie CDU w Berlinie. Jak podkreślił, Merkel potwierdziła przy tej okazji, że Unia Europejska będzie w stanie podjąć decyzję o wdrożeniu najostrzejszych sankcji, także sankcji gospodarczych, jeżeli sytuacja polityczne będzie tego wymagała.

"Nie chcemy tego, ale nikt nie powinien wątpić w naszą zdolność do tego kroku" - zaznaczył Seibert. Przypomniał, że Komisja Europejska została poproszona przez szefów rządów i państw o podjęcie prac przygotowawczych dla wprowadzenia sankcji.

Seibert przyznał, że Berlin czuje się "zawiedziony" niezrealizowaniem przez władze rosyjskie wcześniejszych obietnic. W rozmowach telefonicznych z Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się na powołanie grupy kontaktowej jako forum dla bezpośrednich kontaktów rosyjsko-ukraińskich oraz na wycofanie wojska znad granicy z Ukrainą.

Pomimo niezrealizowania tych zapowiedzi, "nadal będziemy zabiegać o dialog, będziemy starali się na drodze porozumienia i dyplomacji o deeskalację" - zapewnił Seibert.

Minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział po spotkaniu ze swoim kolegą z Danii Martinem Lidegaardem, że nieodzownym warunkiem postępu w procesie deeskalacji na Ukrainie jest powstanie grupy kontaktowej. "Postęp możliwy będzie tylko wtedy, gdy wspólnie usiądziemy za stołem" - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Po posiedzeniu zarządu SPD Steinmeier powtórzył, że najważniejszym obecnie zadaniem jest "skłonienia Rosji i Ukrainy do bezpośrednich rozmów, z udziałem UE i USA".

Steinmeier zaapelował do Rosji o "powściągliwość w komentowaniu czy też wspieraniu" niepokojów na wschodniej Ukrainie. Szef MSZ wskazał też na uzależnienie gospodarki ukraińskiej od rynków rosyjskich.

Jak powiedział, konflikt na Ukrainie można rozwiązać tylko metodami polityczno-dyplomatycznymi, a nie wojskowymi. W związku z tym nie da się go rozwiązać "ani w ciągu 48 godzin, ani też w ciągu dwóch tygodni". "Potrzebna jest z jednej strony jedność UE, a z drugiej zręczność negocjacyjna" - wyjaśnił polityk niemieckiej SPD.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
wiecej »