Współpracę Ruchu Narodowego z Ruchem na Rzecz Lepszych Węgier (Jobbik) w wyborach do PE zapowiedział we wtorek we Wrocławiu lider RN Robert Winnicki. Z listy narodowców w Wielkopolsce ma kandydować poseł i rzecznik prasowy Jobbiku Adam Mirkoczki.
Jak podkreślił PAP Winnicki wymiana kandydatów to symboliczny element współpracy, która trwa już od kilku lat pomiędzy tymi organizacjami.
"Na Węgrzech z listy Jobbiku wystartuje dr Jacek Misztal, a poseł i rzecznik prasowy Jobbiku Adam Mirkoczki będzie kandydował z trzeciego miejsca naszej listy w okręgu numer 7 w Wielkopolsce" - powiedział Winnicki.
Lider narodowców dodał, że wybór okręgu nie jest przypadkowy, ponieważ wynika z faktu, że w 1956 r. właśnie w Budapeszcie i w Poznaniu doszło do krwawych antykomunistycznych protestów.
Winnicki poinformował, że elementem współpracy programowej w eurowyborach będzie zaplanowana na 10 maja w Krakowie konferencja ideowa, w której weźmie udział Gabor Vona, przewodniczący Jobbiku.
"Konferencja będzie poświęcona kilku kwestiom. Przede wszystkim Europa ojczyzn przeciwko federalizmowi unijnemu; jesteśmy za dobrowolną współpracą państw. Drugim tematem będzie sprzeciw wobec globalizmu i globalnemu lewactwu. Sprzeciwiamy się homopropagandzie, ideologii gender i niszczeniu chrześcijańskich wartości" - powiedział Winnicki.
Lider narodowców mówił, że kolejnymi punktami konferencji będą zagadnienia gospodarcze i ekonomiczne. "Chodzi o walkę o interes narodowy w gospodarce. Sprzeciwiamy się wyprzedaży ziemi w obce ręce - zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech. Ważna jest walka o interes polskich pracowników i przedsiębiorców drobnego i średniego szczebla, zamiast preferowania międzynarodowych korporacji" - dodał Winnicki.
Zapowiedział, że tematem konferencji będzie również "sprzeciw wobec pakietu klimatycznego oraz zdecydowana opcja na rzecz waluty narodowej przeciwko euro".
Lider polskich narodowców przedstawił również we Wrocławiu kandydatów w eurowyborach w okręgu dolnośląsko-opolskim. "Jedynką" na liście jest absolwent europeistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, szef wrocławskiego Obozu Narodowo-Radykalnego Aleksander Krejckant. Kolejne miejsca zajmują: Mikołaj Kamiński, szef Młodzieży Wszechpolskiej na Dolnym Śląsku, Joanna Drozdowska (Opole), Artur Borodacz, doradca podatkowy z Legnicy (RN), Justyna Helcyk (RN) i Tomasz Greniuch (ONR; Opole). Hasło kampanii narodowców brzmi: "Radykalna zmiana" i odnosi się do prowadzenia suwerennej polityki polskiej w UE oraz PE, jak i do zmiany pokoleniowej w polskiej polityce. Średnia wieku "jedynek" wśród narodowców wynosi 35 lat, a wielu z kandydatów ma mniej niż 30 lat.
Ruch na Rzecz Lepszych Węgier (Jobbik) powstał w 2003 r. W niedzielnych wyborach zdobył 20,66 proc. głosów i może liczyć na ok. 23 reprezentantów w parlamencie. Cztery lata temu Jobbik wszedł do parlamentu z 15,86 proc. głosów. Przywódca Jobbiku Gabor Vona oznajmił, że jego ugrupowanie jest obecnie "najsilniejszym narodowo-radykalnym ugrupowaniem" w Unii Europejskiej.
Zgodnie z kodeksem wyborczym w wyborach do PE w Polsce może startować osoba, która może głosować w eurowyborach, która ukończyła 21 lat, i od co najmniej 5 lat stale mieszka w Polsce lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...