Jasienica: Wyglądało to dramatycznie

Drastyczne szczegóły zajść, do jakich doszło w Niedzielę Palmową w Jasienicy, przytacza rzecznik kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.

Dzieduszycki pisze, że po nabożeństwie agresywna grupa zwolenników księdza Lemańskiego opluła księdza administratora i usiłowała odebrać mu klucze do kościoła. Usłyszał nawet: „Jak znajdziemy pistolet, to cię zastrzelimy". Księży uczestniczących we mszy próbowano po jej zakończeniu siłą wyprowadzić z kościoła. Ponieważ czuli się zagrożeni, zamknęli się w zakrystii.

Potem napastnicy uniemożliwili wejście do kościoła wiernym, którzy chcieli uczestniczyć we mszy o godzinie 10. Niektórzy wierni zareagowali na to płaczem. Wobec tego msza planowana na godz. 10 nie została odprawiona.

W końcu ksiądz administrator wezwał policję. Gdy grupa agresorów próbowała zablokować wiernym wejście także na mszę o godzinie 12, policjanci interweniowali. Umożliwili wiernym wejście do kościoła. Nie byli jednak w stanie powstrzymać agresji słownej zwolenników ks. Lemańskiego. Ci zaś krzyczeli: "Ta msza jest g... warta!". Wulgarni obrażali także celebransa, idącego do ołtarza. Wołali: „Ty p...le!", „Ty c...lu!"."

«« | « | 1 | » | »»
 • fiołek
  24.04.2014 08:54
  miło, że kuria cokolwiek przytacza, jednak wypadałoby zapytać drugą stronę sporu i pokazać dowody
 • kim
  24.04.2014 20:01
  @JacekNowak
  cyt.:"@kim, a co rozumiesz przez słowo "miłość"? Czy popieranie kogoś błądzącego, utwierdzanie go w błędzie, nie wskazywanie właściwej drogi, jest oznaką miłości?"

  i tu jest sedno sprawy: utwierdzanie w błędzie.
  powiela się na tym forum nieprawdy o ks.Lemanskim, wkładając w jego usta słowa, których nie wypowiedział.
  moim zdaniem "wskazanie właściwej drogi" polega tutaj na próbie otrzeźwienia krzykaczy, bo nie godzi się takich kalumni, jak tu można przeczytać, pod adresem drugiego człowieka (kimkolwiek by nie był) kierować.

  zaczyna udawać się "wskazywanie właściwej drogi" wobec kurii: rozpoczęto dialog, abp Hoser wspominał ostatnio, że chciałby spotkać się z ks.Lemańskim.
  w nawoływaniu do tego ustawać nie można - bo zacietrzewienie jest przeciwznakiem miłości.
  a tutaj tego zacietrzewienia wiele i to mierzi...
 • adas
  25.04.2014 13:39
  @_jasiek
  cyt.: "Panie Adasiu, Pański "autorytet" p. Nosowski to ciągle ten "kościół otwarty", pytanie na co? Na przeciągi? Na herezje?"

  na Bliźniego drogi _jaśku, na Bliźniego!
  Kościół otwarty, to Kościół, który chce wziąć odpowiedzialność za świat. Kościół nie zasklepiający się w sobie.
  Jasne, że to zajęcie obciążone wieloma zagrożeniami, ryzykiem błędu, jasne.
  ale pytanie: zasklepić się w sobie i tkwić w samouwielbieniu dla swojej bezbłędnej słuszności - czy wyjść do świata, próbując go zrozumieć i dzięki temu skuteczniej ewangelizować?
  wiem, że nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na te pytania. to kwestia preferencji.
  ja optuję za otwartością - bo bez spotkania nie ma wpływu.
  w każdym razie uważam, że błędem jest traktowanie pojęcia :"Kościół otwarty" jako epitetu kwalifikującego negatywnie. przeciwnie. to jest wyzwanie. trzeba być ostrożnym - ale nie wycofanym i nastawionym niechętnie. z takiej postawy nic dobrego nie powstaje.
 • adas
  26.04.2014 08:46
  @_jasiek
  cyt.: "Panie Adasiu, Pański "autorytet" p. Nosowski to ciągle ten "kościół otwarty", pytanie na co? Na przeciągi? Na herezje?"

  na Bliźniego _jaśku, na Bliźniego...
  z JPII kanonizowany jest JanXXIII. kto zna bliżej tę Postać - ten wie, o co chodzi.
  a bardzo wyraziście pokazał to film o Janie XXIII wyświetlany przedwczoraj i wczoraj w TVP1.
  więc już żadnych słów nie będę pisał...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »