Kościół zamknięty na prośbę wiernych

Kościół w Jasienicy został zamknięty na prośbę wiernych tej parafii - powiedział serwisowi gosc.pl rzecznik kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki.

Dodał on, że świadczy to o wielkiej odpowiedzialności parafian, którzy nie ze swej winy są pozbawieni świątyni na czas świąt. - Mam nadzieję, że ten stan szybko się skończy - podkreślił Dzieduszycki.

Przypomnijmy, że w świątyni w Jasienicy doszło w Niedzielę Palmową do bolesnego incydentu. Część parafian zakłóciła Mszę i demonstracyjnie opuściła kościół wraz z byłym proboszczem ks. Wojciechem Lemańskim, gdy temu ostatniemu - zgodnie z decyzją abp. Henryka Hosera - odmówiono możliwości sprawowania w nim Eucharystii.

Arcybiskup dał ks. Wojciechowi Lemańskiemu wolną rękę w wyborze parafii, w której mógłby zamieszkać i sprawować funkcje kapłańskie, o ile zgodzi się na to jej proboszcz. Nie może to być jedynie parafia w Jasienicy, bo - po decyzjach arcybiskupa i serii nieudanych odwołań ks. Lemańskiego do Watykanu - jego obecność tam nie służy unormowaniu się sytuacji w parafii. Rzecznik powiedział  nam, że z jego informacji wynika, iż ks. Lemański podjął już starania o znalezienie dla siebie miejsca i rzeczywiście je znalazł. Gdyby tak się nie stało, mógłby zamieszkać w domu księży emerytów, ale jako kapłan czynny, nie jako emeryt. Oznacza to, że w każdym przypadku jego bieżące utrzymanie byłoby zapewnione.

Co dalej? Dzieduszycki stwierdził, że sytuacja w Jasienicy musi się uspokoić. Zauważył, że dotychczasowe decyzje abp. Hosera przynoszą już pierwsze dobre owoce. - Wczoraj w Jasienicy było spokojnie - stwierdził rzecznik. - Musimy poczekać - dodał, podkreślając, że ma nadzieję, iż ks. Lemański wykorzysta najbliższy czas do refleksji nad tym, co się stało.

Przeczytaj list abp. Hosera w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
wiecej »