Czy książka Rosiaka wstrząśnie KUL-em?

Przed kilkoma dniami ukazała się książka Dariusza Rosiaka „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista.” Publikacja dotyczy przeszłości nieżyjącego o. prof. Alberta Krąpca, rektora KUL w latach 1970-1983.

Pod rządami dominikanina, prof. Alberta Krąpca -  KUL rozwijał się w trudnych czasach PRL. Za jego kadencji na uczelnię przyjmowano tych studentów, których władza usuwała z uniwersytetów państwowych. Ojciec Krąpiec zmarł w 2008 roku. Uznawany jest za wybitnego filozofa oraz dobrego rektora. Według materiałów bezpieki wynika, że o. prof. Krąpiec został zarejestrowany jako TW „Józef”. Książka Rosiaka zdaniem wielu komentatorów ma wstrząsnąć KUL-em.

W Magazynie Lubelskim GW opublikowano rozmowę z Dariuszem Rosiakiem, który nie chce oceniać od strony moralnej o. Krąpca. Zdaniem autora książki, były rektor KUL informował Służby Bezpieczeństwa o życiu wewnątrz zakonu dominikanów o tym, co dzieje się na KUL-u oraz o innych wydarzeniach, także związanych z podróżami do Watykanu. Miał współpracować z Konradem Straszewskim, generałem MO i wiceministrem MSW. Tak wynika z notatek Straszewskiego, bo żadnych informacji pozostawionych na piśmie przez o. A. Krąpca nie ma.

Pojawia się w związku z publikacją Dariusza Rosiaka wiele pytań. Czy o współpracy o. Krąpca i o jej zakresie wiedział kard. Wyszyński? Jaki był charakter tej współpracy i do jakiego stopnia, bo wiadomo, że Krąpiec nie otrzymywał za współpracę wynagrodzenia.

Pojawia się także problem szczególnej inwigilacji środowisk kościelnych w tamtym systemie społeczno-politycznym. Czy były rektor jedynego Katolickiego Uniwersytetu w Polsce swymi kontaktami z władzami komunistycznymi przekroczył normy przyzwoitości?

Nie chciałbym oceniać i wydawać wyroków na podstawie lektury, która nie posiada np. informacji o tym, czy Wyszyński wiedział o współpracy Krąpca z komunistami. Opublikowane w Lubelskiej GW fragmenty notatek sporządzonych przez Straszewskiego mają stanowić zapis relacji zdawanych przez Krąpca funkcjonariuszom SB. Notatki te nie są powodem do dumy. Ale trzeba także przyznać, że zdani jesteśmy na to, by uwierzyć jedynie wysoko postawionemu funkcjonariuszowi SB i generałowi MO.

Do kontaktów z komunistami przyznawał się o. prof. Krąpiec jeszcze za życia. Chociażby w wywiadzie jakiego udzielił w 2002 roku ks. Sochoniowi. Wiadomo, że informował także kard. Wyszyńskiego, choć nie wiemy w jakim zakresie. O. Albert Krąpiec zasłynął tym, że pozostawił KUL niezależnym i wolnym w czasach PRL. Żył w konkretnym czasie i miejscu jako rektor, filozof i duchowny. Był człowiekiem wykształconym, więc wiedział co robi - decydując się na współpracę z ludźmi należącymi do wrogiego człowiekowi systemu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Roman_Lekapenos
  26.04.2014 21:27
  Być może O. Krąpiec musiał pójść na jakiś zgniły kompromois, by KUL mógł jako tako funkcjonować. Mam jednak podejrzenie, że przedstawiał dla ubecji té samą wartość co arcybiskup Życiński, czyli żadná. Ludzie o tak wysokim stopniu megalomanii rzadko sá źródłem informacji o czymkolwiek poza sobą samym. Dla Krąpca istniał tylko tomizm egzystencjalny. I to w wersji wyłącznie własnej. Reszta świata była pomyłką i zbiorem niekonkluzywnych twierdzeń. Ktoś taki nie mógł być dla ubecji cennym TW.
 • Roman_Lekapenos
  27.04.2014 19:15
  KUL kompromitują "Prosiaczek" Wierzbicki i pani sygnująca list "200 hooyów" w sprawie Wójciakowej.
  Krąpiec będąc rektorem KUL na przełomie Gomuły i Gierka musiał zapewne wykonywać ruchy, przy których wąż złamałby ogon. Znając jednak jego megalomanię nie wierzę, że był czynnym kapusiem. Nie ten typ psychologiczny. Zresztą zanudziłby każdego ubeka opowiadaniem o transcendentaliach i błędach oraz pomyłkach całej światowej filozofii poza jego własną.
 • kim
  28.04.2014 16:03
  przeczytałem w tej inkryminowanej książce, iż brak jest jakichkolwiek dowodów, że o.Krąpiec brał pieniądze od SB. że raczej usiłował prowadzić jakąś swoistą "grę" z ubecją. ok.
  ale w ramach tej gry dał parę kompromitujących informacji o niektórych osobach, w tym o zakonnikach - to już niefajnie.
  w sumie: bardziej niesmaczne niż podłe. choć - kto wie... (po diabła ujawniał cudze słabości?)
  zawsze mamy nadzieję, ze osoby w habitach i sutannach są bardziej wrażliwe etycznie niż pozostali, bardziej skłonne mobilizująco ochraniać niż sypać, prostować niż podkładać nogę...
  i na tym to rozczarowanie polega.
 • jazmig
  28.04.2014 19:07
  jazmig
  Dominikanie już dawno zajęli stanowisko w tej sprawie. Ich komisja historyczna uznała, że o. Krąpiec był świadomym i tajnym współpracownikiem SB.

  Co jeszcze mieliby zrobić dominikanie w tej sprawie?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
17°C Środa
noc
14°C Środa
rano
20°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
wiecej »