Watykan uznał stowarzyszenie egzorcystów

O. Amorth: Mam nadzieję, że księża uwierzą, że dramatyczna rzeczywistość diabła istnieje.

Kongregacja ds. duchowieństwa zatwierdziła status dla 250 egzorcystów rozproszonych w 30 krajach świata. Jak podkreśla Vatican Insider, kościelny portal mediolańskiej La Stampy, istniejące od 1993 r. Stowarzyszenie wreszcie zyskało poważną i oficjalną rangę w strukturach Kościoła. Na czele Stowarzyszenia stoi od lat o. Gabriele Amorth. Watykan zatwierdził jego rolę na tym stanowisku.

 Międzynarodowa Organizacja Egzorcystów (Aie) otrzymała status prawny (na podstawie kanonu 322 paragrafu 1 Kodeksu Kanonicznego), dekretem z 13 czerwca tego roku, podpisanym przez członków kongregacji ds. duchowieństwa. Informację tą z prawie dwutygodniowym poślizgiem (sic!) podał l’Osservatore Romano.

Jak przypomina watykański dziennik, to pod koniec lat 80. i z początkiem 90. zaczęto obserwować niepokojący wzrost praktyk okultystycznych. Rosła też liczba opętanych i osób nękanych przez diabła, które zwracały się o pomoc do egzorcystów. Paulin chciał, by powstałe wówczas stowarzyszenie stało się miejscem wymiany doświadczeń i myśli w tym temacie. Pierwsze stowarzyszenie powołane przez o. Amortha powstało 4 września 1991 r. i dotyczyło tylko egzorcystów włoskich. Ci z kolei w 1993 r. wyjechali na kongres zaproszenie egzorcysty francuskiego René Chenessau oraz teologa René Laurentin. Rok później odbyło się pierwsze spotkanie międzynarodowe. O. Amorth stanął na czele organizacji w 1994 r.

Zatwierdzenie Stowarzyszenia przez Stolicę Apostolską, jak podkreśla w rozmowie z l’Osservatore o. Francesco Bamonte, egzorcysta z Diecezji Rzymskiej, „jest nie tylko powodem do radości dla nas, egzorcystów, ale dla całego Kościoła”, w którym „Bóg powołuje niektórych kapłanów do tej niezwykle delikatnej misji, jaką jest posługa egzorcysty, do wyzwalania z pokorą, wiarą z niewoli Szatana opętanych ludzi, osoby, które potrzebują i czekają na wyjątkową duszpasterską opiekę". Egzorcyzm jest także „formą miłości, dobra wobec cierpiących osób; bez wątpienia wpisuje się on w kanon dzieł miłosierdzia dla duszy i ciała” – dodaje rzymski kapłan.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Nestor
  03.07.2014 21:11
  Jak to ktoś kiedyś powiedział, że największym zwycięstwem szatana jest to, że ludzie przestali wierzyć w jego istnienie i działanie.
 • Misia
  03.07.2014 21:26
  Nie mogę , nie rozumiem dlaczego ludzie piszecie szatan z dużej litery ??!!! Nawet artykule jest z dużej litery!!! Tylko Bóg zasługuje na to by pisać Jego Swięte Imię z dużej litery!!!
 • ESTHER
  04.07.2014 06:25
  mam wrazenie ze dla osob zniewolonych nie ma miejsca w kościele. ksiądz na mszy modli się za chorych, samotnych, za dzieci, a nigdy nie slyszalam żeby ktoś modlil się za osoby zniewolone. sami ksieza nie mają zielonego pojęcia o wypędzaniu demonów i podstawowej wiedzy na temat zniewolen. w Bibli pisze 'kto we Mnie uwierzy demony wypędzać będzie' widać mało osób w Niego wierzy.
 • sapientisat
  04.07.2014 22:28
  @Misia

  Dlatego, iż jest to mimo nazwa własna!! Dlaczego w takim razie imiona zapisujemy wielką literą, skoro "tylko Bóg na to zasługuje"?? Nie przesadzajmy... Też się kiedyś nad tym zastanawiałem, i przyszły mi z pomocą, po pierwsze - gramatyka (nazwy własne etc.) Po drugie - nauka Kościoła. Wedle tejże nauki, podobnie jak w przypadku Aniołów i Archaniołów, które to u początku Bóg powołał, istniała hierarchia (poczynając od potężnego przywódcy - Michała Archanioła), tak i w przypadku Aniołów upadłych, buntowników, demonów - także hierarchia zaszła. Najpotężniejszym zbuntowanym Aniołem był właśnie Szatan, po nim Lucyfer, po Lucyferze, Asmodeusz itd. Tak naucza Magisterium. W związku z tym, jeśli jest to i nazwa własna, i i tak też nazywamy chociażby św. Michała Archanioła to i co do Szatana taki też zapis winno się stosować, by było poprawnie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  wiecej »