Władze Lizbony rozpoczęły prace nad utworzeniem w stolicy Portugalii pierwszej miejskiej winnicy. Nietypowy "park winny" zlokalizowany będzie w centrum stołecznej aglomeracji, w sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego.
Jak poinformował na konferencji prasowej szef departamentu ekologii i energii w lizbońskim ratuszu Jose Sa Fernandes, winnica powstanie na trzech hektarach nieużytków rolnych.
Ratusz będzie realizował ten projekt przy wsparciu spółki Casa Santos Lima-Companhia das Vinhas, jednego z największych producentów wina w stołecznej aglomeracji. Firma przygotuje grunty pod uprawę winogron oraz zadba o zbiory i pielęgnację winorośli. W ramach inwestycji powstanie również centrum edukacyjne, w którym mieszkańcy stolicy oraz turyści dowiedzą się, jak dbać o winnicę i wyrabiać wino.
"Łączny koszt budowy pierwszej stołecznej winnicy szacujemy na około 100 tys. euro" - podał przedstawiciel ratusza.
Winnica, usytuowana w pobliżu przylegającego do lotniska ronda, nie będzie jedynym miejscem tego typu w lizbońskiej aglomeracji. W najbliższych latach władze miasta planują uruchamiać podobne inwestycje na przedmieściach.
"Podobne 'parki winne' pomogą nam zagospodarować nieużytkowane dotychczas tereny miasta, dywersyfikować tereny zielone, a jednocześnie wspierać marketingowo region stołeczny, w którym nie brakuje wytwórców dobrych trunków" - zauważył Sa Fernandes.
Jak dodał, wsparcia winiarskiej inicjatywie udzieliła też podlizbońska gmina Marvila, do której, w zamian za pomoc przy projekcie, w ciągu roku trafiać będzie ponad 100 butelek wina z winogron z miejskiej winnicy.
"Wytwórca wina obdaruje 600 butelkami rocznie również nasz urząd miejski. Wino będzie serwowane na imprezach organizowanych przez ratusz, stanowiąc doskonałą formę promocji regionu Lizbony" - podkreślił Sa Fernandes.
W czerwcu ministerstwo rolnictwa wyodrębniło na mapie kraju nowy region produkcji winiarskiej o nazwie "Lizbona". Obejmuje on swoim zasięgiem stołeczną aglomerację oraz obszary usytuowane w delcie rzeki Tag.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.