W centrum Lizbony powstaje "park winny"

Władze Lizbony rozpoczęły prace nad utworzeniem w stolicy Portugalii pierwszej miejskiej winnicy. Nietypowy "park winny" zlokalizowany będzie w centrum stołecznej aglomeracji, w sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego.

Jak poinformował na konferencji prasowej szef departamentu ekologii i energii w lizbońskim ratuszu Jose Sa Fernandes, winnica powstanie na trzech hektarach nieużytków rolnych.

Ratusz będzie realizował ten projekt przy wsparciu spółki Casa Santos Lima-Companhia das Vinhas, jednego z największych producentów wina w stołecznej aglomeracji. Firma przygotuje grunty pod uprawę winogron oraz zadba o zbiory i pielęgnację winorośli. W ramach inwestycji powstanie również centrum edukacyjne, w którym mieszkańcy stolicy oraz turyści dowiedzą się, jak dbać o winnicę i wyrabiać wino.

"Łączny koszt budowy pierwszej stołecznej winnicy szacujemy na około 100 tys. euro" - podał przedstawiciel ratusza.

Winnica, usytuowana w pobliżu przylegającego do lotniska ronda, nie będzie jedynym miejscem tego typu w lizbońskiej aglomeracji. W najbliższych latach władze miasta planują uruchamiać podobne inwestycje na przedmieściach.

"Podobne 'parki winne' pomogą nam zagospodarować nieużytkowane dotychczas tereny miasta, dywersyfikować tereny zielone, a jednocześnie wspierać marketingowo region stołeczny, w którym nie brakuje wytwórców dobrych trunków" - zauważył Sa Fernandes.

Jak dodał, wsparcia winiarskiej inicjatywie udzieliła też podlizbońska gmina Marvila, do której, w zamian za pomoc przy projekcie, w ciągu roku trafiać będzie ponad 100 butelek wina z winogron z miejskiej winnicy.

"Wytwórca wina obdaruje 600 butelkami rocznie również nasz urząd miejski. Wino będzie serwowane na imprezach organizowanych przez ratusz, stanowiąc doskonałą formę promocji regionu Lizbony" - podkreślił Sa Fernandes.

W czerwcu ministerstwo rolnictwa wyodrębniło na mapie kraju nowy region produkcji winiarskiej o nazwie "Lizbona". Obejmuje on swoim zasięgiem stołeczną aglomerację oraz obszary usytuowane w delcie rzeki Tag.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Środa
wieczór
21°C Czwartek
noc
17°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
wiecej »