- Musimy domagać się pokoju w tym miejscu, w którym 75 lat temu zapoczątkowano koszmar wojny - powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, pod Radiostacją.
W miejscu tzw. prowokacji gliwickiej rozpoczęły się uroczystości z udziałem duchowieństwa i przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Spotkanie odbywa się na otwartej przestrzeni pod liczącą 111 metrów wieżą, gdzie 31 sierpnia 1939 roku Niemcy sfingowali napad rzekomych polskich powstańców na niemiecką radiostację.
- Przez ostatnie dziesięciolecia mieszkańcy Europy zapomnieli o wojnie. Przyzwyczailiśmy się do myśli, że wojna na naszym kontynencie jest niemożliwa. Oszukiwaliśmy się nawet, że tragiczne wydarzenia na Bałkanach to tylko chwilowe szaleństwo, które tak naprawdę nas nie dotyczy - mówił Zygmunt Frankiewicz. - Wydarzenia ostatnich miesięcy gwałtownie zachwiały tą pewnością. Okazało się bowiem, że nawet w naszej bezpiecznej i spokojnej Europie suwerenność i integralność terytorialna może być podważona propagandą i pogwałcona brutalną siłą. Tym głośniej musimy dzisiaj zawołać pod Radiostacją Gliwicką: "Nigdy więcej!". Tym głośniej musimy domagać się pokoju w tym miejscu, w którym 75 lat temu zapoczątkowano koszmar wojny. Pokój nie jest nam dany raz na zawsze, a jego trwanie nie przychodzi bez wysiłku - apelował prezydent Gliwic.
Klaudia Cwołek /Foto Gość Abp Stanisław Gądecki, bp Wolfgang Ipolt i kard. Reinhard Marx Niebawem medytację prowadzić będą abp Wiktor Skworc, przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz, reprezentujący Kościół ewangelicko-augsburski bp elekt Marian Niemiec oraz rabin Joshua Ellis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.
Wśród gości obecni są także przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i Polski - kard. Reinhard Marx i abp Stanisław Gądecki, biskupi metropolii górnośląskiej, przedstawiciel prezydenta RP Zbigniew Włosowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz przedstawiciele władz regionu.
Symbolicznym gestem będzie zapalenie po raz kolejny w tym miejscu „światła dla pokoju”. Znicze zostaną złożone pod kompozycją rzeźbiarską autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Znajduje się na niej napis: „1939-1945-1995. Pamiętając o przeszłości, z myślą o przyszłości”. Podczas uroczystości wykonywane są utwory kompozytorów niemieckich i polskich. Wieczór prowadzi Zbigniew Stryj, aktor Teatru Nowego w Zabrzu.
Pomysł spotkania pod gliwicką Radiostacją wyszedł ze strony biskupów niemieckich i został chętnie podjęty przez pasterzy Kościoła w Polsce, z abp. Stanisławem Gądeckim na czele. Przed przyjazdem na teren Radiostacji w gliwickiej katedrze przewodniczył on Eucharystii, podczas której homilię wygłosił kard. Marx (więcej o Mszy piszemy TUTAJ).
Klaudia Cwołek /Foto Gość Symbolicznym gestem będzie zapalenie po raz kolejny w tym miejscu „światła dla pokoju” Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.